imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Koalicja pierwszych dam na rzecz ofiar wojny. Chce ją stworzyć Agata Kornhauser-Duda

o4hhmcpc5cy2r55wyrctesuxa4wa2xgw.png


Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, w środę Pierwsza Dama odbyła wideo rozmowy z małżonką prezydenta Malty Miriam Vellą oraz prezydentową Republiki Węgierskiej Anitą Herczegh.

“Telefonicznie skontaktowała się też z prezydentową Niemiec, Elke Büdenbender. Panie rozmawiały o zmieniających się potrzebach osób, które pozostały w Ukrainie oraz o planowanych działaniach pomocowych dla uchodźców w związku z prognozowanym wzrostem liczby ludności uciekającej z ogarniętego wojną kraju” – wyjaśniono.

Kornhauser-Duda skontaktowała się też z Brigitte Macron, francuską Pierwszą Damą.

Kancelaria dodała, że Pierwsze Damy rozmawiały również o tym, jak pomóc uchodźcom i w jaki sposób zapewnić im bezpieczne miejsce oraz opiekę, także lekarską, psychologiczną i tą związaną z dziećmi. Poruszyły też temat koordynacji działań na rzecz tych środowisk spośród ewakuowanych ludzi, które wymagają “specjalnego traktowania”.

 

“Mówiono o małych pacjentach onkologicznych, dializowanych i z chorobami rzadkimi, którzy trafiają pod opiekę polskich oraz zagranicznych placówek medycznych. Kolejnymi grupami wymagającymi szczególnego wsparcia są osoby z niepełnosprawnościami różnego typu, w tym głębokimi upośledzeniami (…) i podopieczni placówek opiekuńczo-socjalnych” – podkreśliła Kancelaria.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak po spotkaniu w siedzibie NATO: przedstawiłem projekt misji pokojowej na Ukrainie

 

W oświadczeniu czytamy też, że małżonki prezydentów rozmawiały o możliwych rozwiązaniach, współpracy międzynarodowej i koordynacji działań. “Pierwsze Damy Malty, Węgier i Niemiec mówiły o już podjętych przez ich kraje działaniach na rzecz Ukrainy i uchodźców” – dodano.

Prezydentowa Zełenska zabiega, by świat poznał prawdę o wojnie w Ukrainie

Kancelaria poinformowała, że celem Pierwszej Damy jest stworzenie koalicji małżonek i połączenie działań na rzecz ofiar wojny na Ukrainie.

 

Agata Kornhauser–Duda zwróciła też uwagę na apel Ołeny Zełenskiej – żony prezydenta Ukrainy – o to, aby ludzie dobrej woli na całym świecie, w tym szczególnie kobiety, włączyły się w pokojową walkę o prawdę.

 

“Prezydentowa Zełenska zabiega o to, by cały świat poznał prawdę o tragedii, która rozgrywa się teraz na Ukrainie, o niewinnych ofiarach wojny, szczególnie dzieciach” – podała administracja polskiego prezydenta.

 

Przypomniano też, że Agata Kornhauser–Duda odwiedza ośrodki dla uchodźców, w których przebywają głównie kobiety, matki z dziećmi. “Zapewniła, że Polska nie ustaje w wysiłkach, by zatrzymać wojnę oraz objąć opieką wszystkich potrzebujących” – podsumowano.


Source link

Leave a Comment