imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Kluby czytelnika w sklepach Carrefour. Omijają zakaz handlu w niedziele

46c79fn9mpfu4yv63wo716yp98dqr76o.jpg


Właściciele sklepów szukają kolejnych sposobów, aby ominąć przepisy zakazujące handlu w niedziele. Dawniej wykorzystywali lukę związaną z placówkami pocztowymi, mogącymi funkcjonować w ostatni dzień tygodnia. Teraz przybywa sklepów funkcjonujących jako kluby czytelnika. Poza zrobieniem zakupów, można w nich przeczytać książki.

Kolejne sklepy w Warszawie funkcjonują jako klub czytelnika – donosi portal wiadomoscihandlowe.pl. Na salach sprzedaży w Carrefour oraz Carrefour Express pojawiły się prowizoryczne czytelnie. Jak głosi instrukcja można w nich wypożyczyć lub wymienić książki

 

 

Prawdopodobnie przedsiębiorcy uważają, że otwarcie klubu czytelnika pozwala na otwarcie sklepów w niedziele, z pracownikiem – a nie właścicielem – za ladą.

 

Na zdjęciach zamieszczonych w mediach społecznościowych widać, że klub czytelnika, to w rzeczywistości kilka egzemplarzy książek ustawionych na nieczynnej kasie. Całość oznaczona jest napisem “czytelnia”

 

ZOBACZ: Badanie: Blisko 80 proc. Polaków szuka w sklepach tańszych produktów lub zamienników

 

Na podobne pomysł wpadły inne placówki handlowe jeszcze na początku roku. Wtedy były to jednak pojedyncze przypadki.

 

Polsatnews.pl zapytał przedstawicieli szefostwa Carrefour Polska o stanowisko ws. kolejnych klubów czytelnika. Czekamy na odpowiedź.

Dyskonty jako placówki pocztowe

Do lutego 2022 roku sklepy otwierały się w niedzielę, korzystając z luki, jaką było funkcjonowanie jako placówki pocztowe. W wielu marketach pojawiały się zatem informacje o możliwości odebrania listów lub paczek. Dzięki temu sprzedaż była prowadzona w niedziele. 

 

ZOBACZ: Wzrost cen w sklepach. Zakupy droższe o 18 proc. niż rok temu

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele i święta, dyskonty mogą być placówkami pocztowymi jeśli usługi pocztowe stanowią co najmniej 40 proc. przychodów. 

Niedziele handlowe w 2022 roku 

W 2022 roku przypada siedem niedzieli handlowych. Polacy będą mieli jeszcze trzy okazje, aby wybrać się w te dni do sklepów: 28 sierpnia, 11 grudnia i 18 grudnia. 

dsk/wka/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment