imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Kirgistan zrezygnował ze wspólnych ćwiczeń wojskowych z Rosją

000G6F6ZBKY2G5B5-C429.jpg


Ćwiczenia, z których w ostatniej chwili zrezygnował Kirgistan, miały skupiać państwa Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), zrzeszającą część byłych państw Związku Radzieckiego (Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Rosję).

Jak donosi dziennikarz śledczy Christo Grozev, w manewrach miało brać udział siedem tysięcy żołnierzy, co miało pokazać jedność tych państw z Rosją w obliczu agresywnej wojny Kremla przeciwko Ukrainie. “Jak na ironię, ćwiczenia zostały nazwane ‘Nierozerwalne braterstwo 2022′” – dodał Grozev.

Resort obrony Kirgistanu nie poinformował o powodach swojej decyzji.

Pod koniec września z ćwiczeń zrezygnowała także Armenia. Według oficjalnych informacji chodziło o spięcia na granicy z Azerbejdżanem.

Między 14 a 17 września doszło do zakrojonego na szeroką skalę starcia wojsk Kirgistanu i Tadżykistanu. W wyniki konfliktu zginęło 63 obywateli kirgiskich oraz 74 Tadżyków. Ponadto blisko 140 tys. mieszkańców tamtejszego pogranicza musiało zostać ewakuowanych, wynika z danych kirgiskiego radia “Azattyk”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kirgistanu oskarżyło w swoim oświadczeniu Tadżykistan o zbrojny akt agresji. Paralelne stanowisko przedstawił rząd w Duszabne.

Kirgistan liczy około sześć milionów mieszkańców, jego stolicą jest Biszkek. Wśród krajów Azji Centralnej powstałych po rozpadzie ZSRR uważany jest na Zachodzie za najbardziej demokratyczny. Jego prezydentem jest Sadyr Dżaparow, wybrany na urząd w 2021 roku. 
Source link

Leave a Comment