imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

KE chce wyjaśnień od władz pięciu polskich województw. Chodzi o “strefy wolne od LGBT”

oyabg3eu22nqr7aba2cme2em5rj4qge8.jpg


“Władze polskie nie ustosunkowały się w pełni i w odpowiedni sposób do wcześniejszego zapytania Komisji” – argumentuje KE

Do połowy września Komisja Europejska chce otrzymać odpowiedź od polskich władz regionalnych ws. “stref wolnych od LGBTQI”. Pisma w tej sprawie trafiły do pięciu województw. Unijna instytucja przekazała, że działa w ramach procedury naruszenia prawa UE, którą wszczęto ją w lipcu.

– W piątek służby Komisji Europejskiej wysłały pismo do władz pięciu polskich regionów, które przyjęły pięć tzw. rezolucji “stref wolnych od LGBTQI”, podkreślając wagę odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybienia, wysłane 15 lipca do Polski – przekazała rzeczniczka KE Vivian Loonela.

 

Komisja 15 lipca wszczęła postępowanie o naruszenia prawa UE przeciwko Polsce “związane z równością i ochroną praw podstawowych”.

 

“W przypadku Polski Komisja uważa, że władze polskie nie ustosunkowały się w pełni i w odpowiedni sposób do zapytania Komisji dotyczącego charakteru i wpływu uchwał dotyczących tzw. stref wolnych od ideologii LGBT, przyjętych przez kilka polskich regionów i gmin” – oznajmiła wtedy Komisja.

Komisja Europejska: potrzebujemy wyczerpujących informacji od władz RP

Uzasadniając swoją decyzję, KE wyraziła zaniepokojenie, że uchwały te “mogą naruszać prawo UE dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną”. Należy zatem – jak przekonuje Komisja – przeprowadzić szczegółową analizę zgodności wspomnianych uchwał z prawem UE.

 

ZOBACZ: Ustawa medialna. “Prezydent zawetuje nowelizację w tym kształcie”

 

“Aby dokończyć swoją ocenę, Komisja potrzebuje adekwatnych i wyczerpujących informacji od władz polskich. Pomimo wyraźnego wezwania, jakie Komisja wystosowała w lutym, polskie władze nie dostarczyły do tej pory wymaganych informacji, wyraźnie unikając odpowiedzi na większość próśb ze strony Komisji. Polska utrudnia zatem Komisji wykonywanie uprawnień przyznanych jej na mocy Traktatów i narusza zasadę lojalnej współpracy wynikającą z art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek rzeczywistej współpracy z instytucjami Unii. W związku z tym Komisja podjęła decyzję o skierowaniu do Polski wezwania do usunięcia uchybienia w związku z brakiem współpracy” – poinformowała KE.

 

Pierwszy etap procedury naruszeniowej polega na przesłaniu do państwa członkowskiego wezwania do usunięcia uchybienia, w którym zwraca się o przekazanie dalszych informacji. wiceminister rodziny i polityki społecznej.

 

ZOBACZ: “Pewne kwestie wciąż wymagają rozwiązania”. Wiceszef KE o polskim KPO

 

Po wszczęciu procedury pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt poinformowała w lipcu, że Komisja Europejska wystosowała pismo w sprawie uchwał o tzw. strefach wolnych od ideologii LGBT, na które Polska odpowiedziała we wskazanym terminie, czyli w kwietniu 2021 r. “Jesteśmy także w kontakcie z KE w tej sprawie” – napisała Schmidt na Twitterze.

 

wka/PAP, polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment