imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Kazachstan udziela pomocy humanitarnej sąsiadom

35911656_ZdjC499cie_crop_300x168_4f8658a0_CPO.jpg


Starając się zapewnić wsparcie ekonomiczne swoim sąsiadom podczas walki z pandemią, kazachstański prezydent Kassym-Żomart Tokajew postanowił udzielić pomocy humanitarnej Kirgistanowi i Tadżykistanowi w postaci dostaw kazachstańskiej mąki w ilości 5 tysięcy ton do każdego kraju o łącznej wartości ponad 3 milionów dolarów.

Decyzja została podjęta w związku z oficjalnymi zapytaniami Kirgistanu i Tadżykistanu mającymi na celu zapewnienie nieprzerwanego zaopatrzenia ludności w żywność.

Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Kazachstanu Kassym-Żomartem Tokajewym, prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon podziękował za udzielenie pomocy humanitarnej i wsparcie narodu tadżyckiego w trudnym momencie. Wyraził również uznanie za pomoc w ewakuacji obywateli Tadżykistanu do ich ojczyzny oraz w tranzycie towarów przez terytorium Kazachstanu.

Również podczas rozmowy telefonicznej między ministrami spraw zagranicznych Kazachstanu, Muchtarem Tleuberdi a Kirgistanu, Czingizem Ajdarbekowym strona kirgiska wyraziła szczerą wdzięczność dla władz Kazachstanu za decyzję o udzieleniu pomocy humanitarnej.

W najbliższej przyszłości pomoc ta dotrze do miejsc przeznaczenia w Kirgistanie i Tadżykistanie.

Kazachstan, jako odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej, w kontekście globalnej pandemii koronawirusa nie ustępuje i nadal zapewnia niezbędną pomoc humanitarną krajom partnerskim. W lutym tego roku Kazachstan był jednym z pierwszych państw, które udzieliły Chinom wsparcia partnerskiego w trakcie epidemii COVID-19 w postaci kilku dostaw sprzętu ochrony medycznej.

Zasadniczo świadczenie pomocy humanitarnej jest jednym z ważnych obszarów polityki zagranicznej Kazachstanu. W minionych latach Kazachstan wysyłał różne rodzaje pomocy do Antigui i Barbudy, Afganistanu, Bangladeszu, Kirgistanu, Mołdawii, Mongolii, Birmy, Pakistanu, Serbii, Syrii, Turcji, Japonii itp.


Source link

Leave a Comment