imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Katowice: Powiesili zdjęcia europosłów na szubienicach. Zapadł wyrok

uu8r71uv5hxtxqzbgat121i6kznr23gj.jpg


Podczas manifestacji w listopadzie 2017 roku na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach narodowcy powiesili na szubienicach zdjęcia sześciorga europosłów Platformy Obywatelskiej, którzy zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce.

 

ZOBACZ: “Dostawić szubienice i powiesić całe PO” – napisał radny PiS. Śledztwo umorzono

 
Prokuratura dwukrotnie umorzyła sprawę. W lutym 2021 roku pełnomocnik europosłów przesłał do Sądu Okręgowego w Katowicach subsydiarny akt oskarżenia przeciwko organizatorom i uczestnikom demonstracji.

 

Kilka miesięcy później Sąd Najwyższy zdecydował, że sprawę rozpozna Sąd Okręgowy w Krakowie. Proces rozpoczął się w marcu ubiegłego roku. 

Zdjęcia polityków na szubienicach. Sąd skazał dwóch narodowców

W piątek krakowski sąd zdecydował, że Jerzy J. i Jacek L. ze śląskiego Ruchu Narodowego zapłacą po dziewięć tysięcy złotych grzywny i pokryją koszty procesu. Obaj narodowcy zostali skazani za stosowanie gróźb pozbawienia życia z powodu przynależności politycznej

– Momentem dla uznania wypowiedzianych przez Jacka L. słów za groźbę karalną pozbawienia życia jest wypowiedzenie ich w momencie wieszania przez Jerzego J. portretów europosłów na szubienicach – wskazała w uzasadnieniu wyroku sędzia Agnieszka Senisson. 

 

ZOBACZ: Thun ws. zdjęć na szubienicach: obawiamy się o swoje życie. Prokuratura: materiał jest niepełny

Chodzi o polityków związanych z Platformą Obywatelską: Michała Boniego, Danutę Hübner, Danutę Jazłowiecką, Różę Thun, Barbarę Kudrycką i Julię Piterę, która uważa, że “doszło do przekroczenia wszelkich norm życia publicznego”.

 

WIDEO: Zobacz materiał “Wydarzeń”

 

Opozycja: To przyzwolenie na hejt

Pięcioro uczestników manifestacji zostało uniewinnionych. – Zdaniem sądu te osoby znalazły się tam przypadkowo. To zapewne będzie przedmiotem apelacji z naszej strony – komentuje wyrok Józef Macinkiewicz, adwokat oskarżycieli posiłkowych. 

 

ZOBACZ: “Dostawić szubienice i powiesić całe PO” – napisał radny PiS. Śledztwo umorzono

Według polityków opozycji wyrok powinien być surowszy. – To jest tak jakby było przyzwolenie na hejt, na nienawiść w życiu publicznym – twierdzi poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Natomiast Krzysztof Śmiszek z Lewicy uznał, że “tego typu zachowania są po prostu społeczne nieakceptowalne”.

Brutalizacja języka debaty politycznej

Narodowcy, którzy ustawili symboliczne szubienice, protestowali, bo nie zgadzali się z wynikiem głosowania, w którym wzięli udział ówcześni europosłowie PO. Parlament Europejski przegłosował wtedy rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. 

 

ZOBACZ: “Nie możemy tego tak zostawić”, “Straszna dwulicowość”. Komentarze po decyzji ws. szubienic

– Sam happening, jakkolwiek mieszczący się w zakresie wolności wypowiedzi, niewątpliwie wpisuje się w brutalizację języka debaty – wskazała sędzia Agnieszka Senisson.  

Politycy jeszcze długo po pikiecie dostawali groźby śmierci. Piątkowy wyrok jest nieprawomocny. 

adn/wka/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment