imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

KAS: Zatrzymano 30 osób, w tym trzy Polki. “Miały powiązania z ‘Ndrànghetą”

w56m6zg3vjn9bizyppch5n4oddymx16q.jpg


Na ponad 50 milionów euro opiewały fikcyjne faktury, wykorzystywane przez przestępców powiązanych z włoską mafią ‘Ndrànghetą. Wśród 30 zatrzymanych znalazły się trzy Polki, które były w zarządach fikcyjnych firm – przez ich konta przepływały pieniądze, później przez kurierów dostarczane mafiozom.

Jak podała Krajowa Administracja Skarbowa, proceder prania pieniędzy “wykryto dzięki międzynarodowej współpracy służb w ramach projektu ICAN (Interpol Cooperation Against ‘Ndrangheta)”.

 

“Funkcjonariusze KAS nawiązali kontakt z oficerem łącznikowym polskiej policji w Rzymie oraz funkcjonariuszami włoskich służb celnych (Guardia di Finanza). Wymiana informacji pozwoliła ustalić jak działała grupa przestępcza” – podaje Krajowa Administracja Skarbowa.

Fikcyjne faktury

Z informacji udostępnionych przez KAS wynika, że grupa przestępcza działała w Polsce i we Włoszech, a jej członkowie tworzyli spółki, które wystawiały nierzetelne dokumenty potwierdzające fikcyjne transakcje.

 

ZOBACZ: Strzelanina podczas akcji CBŚP. Ranny policjant, zatrzymany mężczyzna zmarł

 

“Wystawione faktury pro-forma, pozwalały uniknąć konsekwencji podatkowych, a jednocześnie potwierdzały przepływ środków finansowych na rachunkach bankowych poszczególnych firm” – informowała KAS.

Wśród zatrzymanych są trzy Polki. Współpracowały z ‘Ndrànghetą

Grupa składała się z co najmniej 30 osób, które współpracowały z ‘Ndrànghetą – wywodzącą się z Kalabrii, najpotężniejszą i najniebezpieczniejszą obecnie organizacją przestępczą we Włoszech.

 

“Trzy osoby spośród zatrzymanych to obywatelki Polski. Były w zarządach fikcyjnych firm, których rachunki służyły do transferu pieniędzy należących do grup przestępczych” – czytamy na stronie KAS.

 

Funkcjonariusze wyjaśnili, że “gotówkę z banków w Polsce  wypłacały tylko tzw. zaufane osoby”. ” Jedna z zatrzymanych kobiet przyznała się, że wypłaciła z banku ponad 15 mln euro. Gotówkę przekazywała kurierom, którzy w Włoszech rozliczali się z organizatorami procederu” – poinformowała KAS.

Zarekwirowano miliony

Dwóch kurierów zostało zatrzymanych podczas powrotu do Włoch. W samochodzie, którym się przemieszczali, znaleziono niemal 500 tys. euro.

 

ZOBACZ: Toruń. Pościg za kierowcą. Policja zablokowała mu drogę, ale tego nie przewidziała

 

W sumie zabezpieczono mienie podejrzanych warte około 12 milionów euro. Wliczają się w to cztery wille w nadmorskich i górskich kurortach, samochody, motocykle, biżuteria i luksusowe zegarki. 

mst/ sgo/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment