imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Karnawał 2023: kiedy się zaczyna? Do kiedy trwa zabawa przed Wielkim Postem?

000GM5JDSQFV7C2D-C429.jpg


Karnawał to święto ruchome. Obchodzi się je w krajach o tradycji chrześcijańskiej, gdzie panuje obrządek katolicki. Uroczystość ma formę zabawy publicznej. Charakterystycznym elementem karnawału jest maskarada. W trakcie niej uczestnicy przywdziewają kolorowe, efektowne przebrania, nakładają maski i malują twarze.

Świętowanie różni się w zależności od szerokości geograficznej. Dotyczy to nie tylko doboru strojów, ale także nazewnictwa i dat przypadających na to, kiedy zaczyna się karnawał 2023, a w którym dniu kończy. Sprawdź, jak bawią się ludzie w Polsce i w innych częściach świata.

Tradycja karnawałowa jest kultywowana również w Polsce. Karnawał 2023 zaczyna się 6 stycznia (piątek) w Święto Trzech Króli. 

Start karnawału 2023 przypada na dzień poprzedzający weekend, co w wielu przypadkach oznacza 3 dni, które można przeznaczyć na świętowanie.

Od 6 stycznia jest wiele czasu na zabawę. Świętowanie – z powodów praktycznych – skończy się w zapewne w sobotę 18 lutego 2023 roku. Natomiast ostateczna, oficjalna data zakończenia karnawału to wtorek poprzedzający Środę Popielcową.

Czytaj również: Tańce, zabawy i pijaństwo. Oto jak kiedyś świętowano karnawał 

W tym czasie w Polsce organizowane są bale przebierańców, a także koncerty i spektakle karnawałowe w teatrach i miejscach publicznych.

Warto wyjaśnić skąd wziął się karnawał. Jego historia sięga czasów wierzeń ludów starożytnych, kiedy to oddawano cześć bogom urodzaju. W VI wieku p.n.e. Ateny czciły Dionizosa – boga wina, teatru, płodności i ekstazy. Stąd pochodzą też inne nazwy karnawału takie jak „Wielkie Dionizje” czy „Dionizje Miejskie”.

W Polsce karnawał zaczęto obchodzić w XVI wieku, w czasach szlachty sarmackiej. Świętowanie nazywano ostatkami, zapustami lub mięsopustem. Zabawa obejmowała kuligi, polowania i uczty obfite w tłuste posiłki – dania, których nie można było spożywać w trakcie Wielkiego Postu. 

Czytaj również: Słodkości na karnawał. Co przygotować na imprezę?

Karnawał 2023 w Polsce można świętować w praktycznie każdym dużym mieście. Dotyczy to m.in. Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania, czy Wrocławia.

Jest obchodzony przede wszystkim w placówkach kulturalnych – operach i teatrach. Można też wziąć udział w licznych zabawach karnawałowych, organizowanych w salach balowych i klubach.

Poruszając temat karnawału, nie można nie wspomnieć o brazylijskiej zabawie w Rio de Janeiro. Karnawał w Rio został umieszczony w księdze rekordów Guinnessa jako największe wydarzenie tego typu na świecie. W każdym dniu karnawału w Rio uczestniczy ok. 2 mln osób. 

W tym roku zabawa trwa od 17 do 25 lutego. Bilety na wydarzenie kosztują od ok. 100 do 400 złotych. Tradycyjnie podczas świętowania można zachwycać się paradami szkół samby z tysiącami barwnie wystrojonych i tańczących oraz śpiewających uczestników. 

Carnevale di Venezia odbywa się co roku. Karnawał 2023 w Wenecji zaczyna się 4 lutego w sobotę i kończy 21 lutego we wtorek – dzień przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W tym czasie liczne grupy uczestników w maskach i przebraniach krążą po Placu Świętego Marka, a także innych lokalizacjach Wenecji.


Source link

Leave a Comment