imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Kapsuła Dragon już na Ziemi

000ACU8RYHJ9MHHY-C411.jpg


Załogowa kapsuła Dragon pomyślnie wodowała w niedzielę 2 sierpnia w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Dwóch amerykańskich astronautów, którzy spędzili dwa miesiące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), opuściło już kapsułę.

Po pomyślnym wodowaniu załogowa kapsuła Dragon została wciągnięta na specjalny statek. Na nim po otwarciu włazu dwójka amerykańskich astronautów – Bob Behnken i Doug Hurley, opuściła kapsułę.

Osoby na statku – odpowiedzialne za operację wyciągania kapsuły z wody – przez 14 dni przebywały w kwarantannie i przeszły testy na obecność koronawirusa.

Załogową kapsułę Dragon, którą wyniosła pod koniec maja na orbitę rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie NASA firma SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos dowiózł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę.

Po 63 dniach przebywania w przestrzeni kosmicznej kapsuła odłączyła się w sobotę od stacji ISS. Astronauci Bob Behnken i Doug Hurley, którzy są na jej pokładzie, w niedzielę po 20.45 czasu polskiego wylądowali w Zatoce Meksykańskiej.

Wodowanie było pierwszą takiego rodzaju operacją przeprowadzoną przez NASA od 1975 roku.

Transmisja z powrotu astronautów została udostępniona przez NASA.

Podobnie jak start, powrót kapsuły był całkowicie zautomatyzowany. Załoga i kontrolerzy NASA mieli interweniować będą tylko w razie nagłej potrzeby.

Po wodowaniu astronauci będą musieli poczekać około godziny zanim kapsuła zostanie przeniesiona przy pomocy dźwigu na specjalny statek.

Astronauci przebywali na ISS z pierwszą misją załogową z terytorium USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski


Source link

Leave a Comment