imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Kanada. Obraz autorstwa Davida Bowiego sprzedany za ponad 100 tys. dolarów

5wu1dxogqfo2uhu2dnod28kium49emzk.jpg


Obraz o wymiarach 20 na 25 cm, przedstawiający profil człowieka na tle różowo-niebieskim został zatytułowany przez Bowiego “DHead XLVI”

Obraz namalowany przez brytyjską legendę rocka, Davida Bowiego, został sprzedany na aukcji internetowej za ponad 108 tys. dolarów kanadyjskich (ok. 87 tys. USD) – poinformował w piątek kanadyjski dom aukcyjny Cowley Abbott. Poprzedni właściciel dzieła nabył je w sklepie charytatywnym za jedyne pięć dolarów.

Obraz o wymiarach 20 na 25 cm, przedstawiający profil człowieka na tle różowo-niebieskim został zatytułowany przez Bowiego “DHead XLVI”. Mężczyzna, który kupił dzieło w Ontario za 4 dolary (5 dolarów kanadyjskich), skontaktował się z domem aukcyjnym od razu po dokonaniu tej transakcji.

 

ZOBACZ: Niemcy. Obrazy sprzed ponad 300 lat w śmietniku. Kto wyrzucił dzieła sztuki?

 

 

“Dzieło zostało namalowane przez Davida Bowiego pomiędzy 1995 a 1997 r. jako jeden z serii portretów zatytułowanych “Dead Heads” albo “DHeads”, które przedstawiają artystę i jego bliskich” – wyjaśnił AFP szef domu aukcyjnego Rob Cowley.

 

Obraz nabył kolekcjoner z USA za 108,120 tys. dolarów kanadyjskich (87,86 tys. USD), choć dom aukcyjny spodziewał się, że osiągnie maksymalnie cenę 9-12 tys. CAD (6,1-8,1 tys. USD).

 

David Bowie, brytyjski muzyk uważany przez wiele osób za wizjonera, podczas swojej kariery sprzedał prawie 140 mln płyt. Zmarł z powodu choroby nowotworowej 10 stycznia 2016 r., dwa dni po swoich 69. urodzinach.

ms/PAP, polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment