imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Kamil Stoch zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni. Na podium także Dawid Kubacki

Kamil Stoch zwycięzcą 69. Turnieju Czterech Skoczni. Polak w austriackim Bischofshofen skokiem na 140 metrów nie dał rywalom szans i zwyciężył także cały Turniej. To jego trzeci sukces w TCS. Na podium stanął również Dawid Kubacki, który – choć w ostatnim konkursie miał trochę pecha – to o 0,4 pkt wyprzedził Norwega Halvora Egnera Graneruda.

W pierwszej serii Stoch oddał imponujący skok na odległość 139 metrów. Polak objął prowadzenie z przewagą 7,3 punktu nad drugim Karlem Geigerem. Trzecie miejsce zajmował Marius Lindvik, zaś tuż za podium plasował się Andrzej Stękała, który uzyskał najlepszy wynik z grona szczęśliwych przegranych. Dopiero dziewiąte miejsce po pierwszej odsłonie rywalizacji zajmował lider Pucharu Świata i trzeci zawodnik turnieju Halvor Egner Granerud.

Tuż za Norwegiem znalazł się Piotr Żyła. Z kolei Dawid Kubacki ukończył pierwszą serię na dwunastym miejscu. 30-latek utracił pozycję wicelidera TCS na rzecz Geigera. Do finałowej serii awansował jeszcze Aleksander Zniszczoł, który był 22. Natomiast kwalifikacji do trzydziestki nie uzyskali Klemens Murańka i Maciej Kot.

Przed finałową serią Stoch miał ponad trzydziestopunktową przewagę nad Geigerem, który o 0,9 wyprzedził Kubackiego. Poza podium spadł Granerud, a w czołowej szóstce znaleźli się jeszcze Stękała i Żyła.

Do udziału Polaków w Turnieju Czterech Skoczni mogło w ogóle nie dojść. Przed tygodniem u Klemensa Murańki stwierdzono zakażenie i z tego powodu polska kadra nie została dopuszczona do kwalifikacji inaugurującego Turniej Czterech Skoczni konkursu w Oberstdorfie. Dzień później polskiego skoczka dał wynik negatywny.

Po protestach Polskiego Związku Narciarskiego organizatorzy zdecydowali, że polska reprezentacja zostanie dopuszczona, jeśli ponowne testy na koronawirusa okażą się negatywne. Tak się też stało.