Szczyt W4UA ma na celu wypracowanie i wdrożenie lepszych rozwiązań pomocowych dla ukraińskiego społeczeństwa. Na szczycie obecni będą politycy, organizacje pozarządowe, samorządy i przedsiębiorcy.
Patronaty nad wydarzeniem objęły Rada Europy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz Prezydent Miasta Rzeszowa. Szczyt W4UA wspierają m.in. Global Empowerment Mission, UNITED24, Polska Akcja Humanitarna, Core Response, Americares, Project Hope, Stowarzyszenie Tratwa. Organizatorzy ściśle współpracują z lokalnymi samorządami i miastami, w szczególności z Rzeszowem i Przemyślem.
„Powinniśmy działać zjednoczeni dla Ukrainy oraz z Ukrainą, w miastach, miejscowościach, na stanowiskach kierowniczych, razem ze społeczeństwem oraz z myślą o demokracji. Zjednoczeni wygramy” – mówi Leendert Verbeek, przewodniczący Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy – instytucji, która objęła szczyt W4UA patronatem honorowym.
W trakcie szczytu zostanie zaprezentowany raport Instytutu Pileckiego dotyczący zbrodni wojennych popełnionych na mieszkańcach Ukrainy. Raport jest opracowywany dzięki wysiłkom Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina. Centrum zostało powołane przez Instytut już w lutym br., a jego zadaniem jest zbieranie indywidualnych naocznych świadectw ludności cywilnej. Po opracowaniu przez naukowców mają one utrwalić relacje o zbrodniach popełnionych przez wojska rosyjskie na terytorium Ukrainy.
Podczas szczytu W4UA odbędą się debaty i panele. Wśród omawianych tematów znajdzie się pomoc uchodźcom (w tym osobom wewnętrznie przesiedlonym), rehabilitacja ofiar, ochrona zdrowia publicznego, świadczenie kluczowych usług i odbudowa gospodarki, dobrobyt rodziny, potrzeby mieszkaniowe, opieka nad dziećmi, edukacja i sprawna administracja, odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i dostosowanie wymiaru sprawiedliwości do skrajnych wyzwań, łańcuchy handlowe i dostawcze, bezpieczeństwo żywnościowe, energetyczne oraz wiele innych.
W ramach szczytu będzie również realizowany program matchmakingu. Stanowi on unikatową okazję dla organizacji pozarządowych i biznesu, aby połączyć siły na rzecz pomocy Ukrainie. Pozwala również opowiedzieć o swoich działaniach, inspirować innych i dzielić się doświadczeniem. Projekty humanitarne, rekonstrukcyjne, edukacyjne i kulturowe mogą stać się rzeczywistością i poprawić położenie milionów Ukrainek i Ukraińców dotkniętych skutkami wojny.
„Idea matchmakingu W4UA jest prosta. NGO zgłasza projekt humanitarny, np. odbudowa dachu szkoły, darczyńcy biznesowi reagują na zgłoszenie. >>Match<< czyli sparowanie oznacza nawiązanie konkretnej współpracy, dzięki której szkoła będzie mogła znowu przyjąć uczniów – wyjaśnia rzecznik prasowy G2A Arena, Dariusz Aleksandrowicz. – Dodatkowo każda organizacja, która przekaże środki na pomoc Ukrainie, otrzyma status Partnera-Filantropa oraz możliwość zaprezentowania swoich dokonań podczas szczytu”.
Międzynarodowy szczyt World for Ukraine w G2A Arena w Rzeszowie-Jasionce połączy siły rządów i samorządów, organizacji pozarządowych i biznesu, aby wspólnie jeszcze lepiej reagować na ukraiński apel o pomoc. Jest to szczególnie ważne dziś, gdy rosyjska kampania terroru pogłębia kryzys humanitarny na Ukrainie i może doprowadzić do kolejnej fali uchodźców podczas nadchodzącej zimy.
Podkarpacie, gdzie odbywa się Szczyt, od początku konfliktu odgrywało kluczową rolę w budowaniu sieci wsparcia dla Ukrainy. Dwa główne miasta regionu, Rzeszów i Przemyśl, zostały uhonorowane przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zaszczytnym tytułem Miast-Ratowników.
Strona wydarzenia: www.w4ua.com
W4UA: 7-9 grudnia 2022 r., G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego, Rzeszów-Jasionka, Polska.
Wydarzenie organizowane przez Fundację World For Ukraine (W4UAF), finansowane ze środków organizatora, sprzedaży biletów oraz z wpłat od sponsorów.
Rejestracja na wydarzenie: www.w4ua.com/registration
Więcej informacji: www.w4ua.com
Źródło informacji: Fundacja World For Ukraine