imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Justyna Mieszalska: Co czwarta kobieta dowiaduje o ciąży na pierwszej wizycie u ginekologa

1635530.jpg


– Mniej więcej 25 procent pań, które przychodzą do ginekologa, dowiaduje się, że jest w ciąży. I to jest ich pierwsza wizyta w życiu u takiego lekarza – alarmowała w Polsat News Justyna Mieszalska, szefowa Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Z danych uczelni wynika ponadto, że trzy miliony Polek chodzą do ginekologa rzadziej niż raz w roku.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez WUM, panie mają świadomość, że powinny dbać o swoje zdrowie, a mimo tego nie robią.

 

– My, kobiety jesteśmy doskonałe “w teorii”. Do gabinetów ginekologicznych, kardiologicznych i neurologicznych przychodzą kobiety świetnie wyedukowane, wszystko wiedzą, ale faktycznie niczego nie robią – przekazała Mieszalska.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Która fala jest w Polsce i czy warto mówić o kolejnych? Odpowiedź immunologa

Jak podkreśliła, kobiety pojawiają się w gabinetach, dopiero gdy zaczynają odczuwać ból. Wcześniej znajdują wymówki, by nie umówić się na wizytę. – Na badaniach profilaktycznych zjawiają się rzadko – mówiła.  

Według prezes CM WUM, zmianę widać w zachowaniu młodych kobiet, które zaczynają inaczej podchodzić do swojego zdrowia. One częściej decydują się na profilaktykę.

 

WIDEO. Co trzecia kobieta jest zagrożona depresją. Justyna Mieszalska w Polsat News

Co dziesiąta Polka nigdy nie robiła badań cytologicznych

WUM ustalił też, że trzy miliony Polek chodzą do ginekologa rzadziej niż raz w roku. W kraju są też kobiety, które wcale nie zapisują się na wizyty do tych gabinetów.

 

Z danych wynika ponadto, że co dziesiąta Polka nigdy nie robiła badań cytologicznych czy ultrasonograficznych

– Mniej więcej 25 procent pań, które przychodzą do gabinetu ginekologicznego dowiaduje się, że jest w ciąży i to jest ich pierwsza wizyta w życiu u ginekologa. Te pacjentki są zaskoczone – przekazała Mieszalska.  

Co trzecia kobieta jest zagrożona depresją

W raporcie WUM wzięto również pod uwagę wizyty w gabinetach psychologicznych. – Nasze badania, ogólnokrajowe i światowe pokazują, że kobiety częściej cierpią na depresję. Co trzecia z nas jest zagrożona depresją. Kobiety bardzo długo ukrywają, że cierpią na depresję – podkreśliła.  

 

ZOBACZ: Belgia. Kobieta została ugryziona przez komara. Zmarła pięć dni później

Wpływ na zdrowie ma także tryb życia. – Coraz młodsze kobiety pojawiają się w gabinetach z zespołem metabolicznym. Stres, wiele godzin spędzonych w pracy, złe odżywianie, niezbilansowana dieta, jedzenie wysokoprzetworzonej żywności – to wszystko powoduje, że obraz dzisiejszej młodej kobiety i nie tylko młodej, jest dość trudny – dodała prezes zarządu Centrum Medycznego WUM

anw/wka/Polsat News/Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment