imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Jourova: UE była naiwna myśląc, że praworządność to dobro dane raz na zawsze

my9c6bdvyfbt5je7hr2jt2t4fw97ocs5.png


– Unia Europejska była naiwna myśląc, że praworządność to dobro raz dane, które będzie zawsze przestrzegane – powiedziała wiceszefowa KE Viera Jourova w trakcie rozmowy z korespondentką Polsat News w Brukseli Dorotą Bawołek. Unijny komisarz ds. sprawiedliwości podkreślił z kolei, że “jeśli jakieś kraje oczekują solidarnego wsparcia finansowego, to muszą respektować te same zasady”.

W środę Komisja Europejska przedstawiła pierwszy w historii raport dotyczący praworządności we wszystkich państwach członkowskich. Oceniła w nim działanie systemu sprawiedliwości, ramy antykorupcyjne, wolność i pluralizm mediów, a także kwestie instytucjonalne związane z systemem kontroli i równowagi władz.

 

W przypadku Polski KE wskazała na zastrzeżenia we wszystkich obszarach na czele z reformami wymiaru sprawiedliwości wprowadzanymi w ostatnich latach.

 

ZOBACZ: Raport Komisji Europejskiej o Polsce. Zastrzeżenia do reformy sądownictwa, mediów i CBA

 

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova powiedziała Dorocie Bawołek, że KE starała się obiektywnie ocenić sytuację. – Metodologia i kryteria były znane dużo wcześniej – dodała.

 

– Unia Europejska była naiwna myśląc, że praworządność to dobro raz dane, które będzie zawsze przestrzegane – powiedziała Jourova korespondentce Polsat News w Brukseli. – Mam nadzieję, że znów usiądziemy do stołu z polskimi władzami, by omówić sprawy praworządności – dodała.

 

WIDEO: rozmowa z Vierą Jourovą

  

“Chcę udać się do Warszawy”

 

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders podkreślił z kolei, że KE będzie dalej uruchamiać procedury o naruszenie unijnego prawa tam, gdzie jest to potrzebne oraz kontynuować postępowanie w ramach art. 7 i pracować nad uwarunkowaniem dostępu unijnych pieniędzy od praworządności. 

 

– Ten raport to dodatkowa możliwość na przywrócenie kultury rządów prawa, by nie tylko debatować o niej w unijnych instytucjach, ale też w parlamentach narodowych. Chcę się do nich udać, do Warszawy, by tam wyjaśnić raport o Polsce i przedyskutować go z władzami, opozycją i społeczeństwem obywatelskim – mówił unijny komisarz.

 

Jak podkreślił, praworządność jest ważna dla każdego obywatela i przedsiębiorcy, a każdy musi mieć dostęp do niezależnego sądu. – W przeciwnym razie istnienie sądownictwa nie ma sensu – dodał.

– Chcemy uzależnienia dostępu do unijnych pieniędzy od przestrzegania praworządności. Jeśli jakieś unijne kraje oczekują od nas solidarnego wsparcia finansowego, to muszą respektować te same zasady – powiedział Reynders.

zdr/sgo/ Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment