imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Joe Biden o sytuacji w Afganistanie: Nasza decyzja o wycofaniu sił była słuszna

000CVGZOHKECGA5U-C411.jpg


Joe Biden podkreślił, że decyzja o wycofaniu się z Afganistanu była słuszna. Dodał, że przed jej podjęciem dokładnie rozważono ryzyko. Jednocześnie przyznał, że sytuacja w terenie uległa zmianie niezwykle szybko. – Zawsze obiecywałem Amerykanom, że będę z wami szczery. Prawda jest taka, że sytuacja rozwinęła się szybciej, niż się spodziewano – powiedział.

– Weszliśmy do Afganistanu z jasnym celem – po to, żeby już nigdy siły obecne w Afganistanie, nie były nas w stanie zaatakować tak jak w 2001 roku. Naszym celem nigdy nie było budowanie tam demokracji – powiedział Joe Biden.

– Zawsze skupialiśmy się na tym, żeby nasza misja była misją antyterrorystyczną. Cele były dwa: dopadnięcie Osamy bin Ladena i zdziesiątkowanie Al-Kaidy – podkreślił. W jego ocenie, te cele zostały osiągnięte i jak dodał, “obecnie Ameryka musi odpowiadać na aktualne zagrożenia”. 

– Nie będziemy się angażować w konflikt afgański bez końca – podkreślił prezydent Stanów Zjednoczonych. 

Przekonywał, że kolejni amerykańscy żołnierze nie będą walczyć i przelewać krwi, skoro afgańscy żołnierze nie wykazują woli walki. – Liderzy Afganistanu dali za wygraną i uciekli. Afgańska armia poddała się, czasami praktycznie bez walki. To pokazuje, że żadna ilość uzbrojenia, ani dalsza obecność USA niczego by nie zmieniły – powiedział, dodając, że tak szybki upadek władz w Kabulu był dla niego sporym zaskoczeniem. 

– Chiny i Rosja nie chciałyby nic więcej, niż wydawania przez Stany Zjednoczone miliardów dolarów na wojnę w Afganistanie – stwierdził. Jak dodał, USA nie mają interesu w walce w cudzej wojnie domowej.

– Kiedy ubiegałem się o prezydenturę, obiecałem Amerykanom, że zakończę nasze zaangażowanie wojskowe w Afganistanie. To było trudne i nieuporządkowane – i tak, dalekie od perfekcji – ale dotrzymałem tego zobowiązania – powiedział Biden.

– Teraz naszym narzędziem jest dyplomacja – podkreślił.

Prezydent USA zapowiedział, że w ciągu “najbliższych dni” wojska USA ewakuują z Afganistanu tysiące Amerykanów i obywateli państw sojuszniczych oraz część Afgańczyków, kończąc w ten sposób zaangażowanie wojskowe w tym kraju.

Biden jednocześnie ostrzegł talibów, że jeśli zaatakują amerykańskich żołnierzy lub przeszkodzą w ewakuacji, odpowiedź USA będzie “szybka i zdecydowana” i – jeśli to konieczne – z “niszczycielską siłą”. 

Prezydent USA był krytykowany za to, że mimo kryzysu w Afganistanie przebywał na urlopie. Joe Biden przerwał go dopiero w poniedziałek i wrócił do Białego Domu. Wcześniej ograniczył się do wydania oświadczenia, w którym poinformował o wysłaniu dodatkowych żołnierzy do zabezpieczenia ewakuacji na lotnisku w Kabulu. Przekazał również, że przedłużenie pobytu amerykańskich żołnierzy w kraju o rok czy o pięć “nie zrobiłoby żadnej różnicy, jeśli afgańskie wojsko nie jest w stanie utrzymać kontroli nad własnym krajem”. 

Dodał, że umowa zawarta przez jego poprzednika Donalda Trumpa z talibami postawiła go w sytuacji, w której do wyboru miał albo całkowite wycofanie sił USA z Afganistanu, albo wysłanie tam kolejnych. Trump z kolei odpowiedzialnością za wydarzenia w Afganistanie obarczył urzędującego prezydenta i wezwał Bidena, by ustąpił z urzędu. 

Czytaj także: Niemcy nie kryją obaw. Wypłynęły słowa Merkel z zamkniętej narady 


Source link

Leave a Comment