imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Jewgienij Prigożyn deklaruje zajęcie Bachmutu. Jest odpowiedź Ukrainy

ume8aw913fv52e9p4e34ario1msj4a55.jpg


Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zadeklarował przejęcie “całkowitej kontroli” nad Bachmutem, w którym toczą się zacięte walki. Siły Zbrojne Ukrainy od razu zdementowały te doniesienia. Podkreślono jednak, że sytuacja jest “krytyczna”. “Nasze wojska utrzymują linię obrony w rejonie Litaku” – przekazała wiceszefowa ukraińskiego MON Hanna Malar.

Jewgienij Prigożyn poinformował w sobotę o zajęciu Bachmutu przez swoich bojowników. Szef Grupy Wagnera opublikował nagranie w mediach społecznościowych, na którym stoi z rosyjską flagą na tle zniszczonego miasta.

 

Prigożyn stwierdził na filmie, że miasto zostało zdobyte przez jego najemników “bez pomocy regularnych jednostek wojskowych”. Dowódca poinformował także, że 25 maja wagnerowcy jadą na urlop, a do tego czasu miasto zostanie przekazane rosyjskim żołnierzom. W okolicy mają powstać także fortyfikacje, które utrudnią Ukraińcom odbijanie terenu.

 

Założyciel Grupy Wagnera podziękował także generałowi armii rosyjskiej Siergiejowi Surowikinowi za “możliwość przeprowadzenia tak skomplikowanej operacji”, a prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi za “wielki zaszczyt obrony ojczyzny”.

 

Prigożyn deklaruje zajęcia Bachmutu. Błyskawiczna odpowiedź Ukrainy

Na twierdzenia Jewgienija Prigożyna od razu zareagowało ministerstwo obrony Ukrainy. Wiceszefowa resortu Hanna Malar przekazała w komunikacie na Telegramie, że Siły Zbrojne Ukrainy utrzymują linię obrony w rejonie Litaku.

 

ZOBACZ: Zacięte “walki o każdy metr” Bachmutu. Co czują żołnierze w “piekle, które było miastem”?

 

“Obecnie nasi żołnierze kontrolują niektóre obiekty przemysłowe i infrastrukturalne” – podkreśliła. Jednak zdaniem ukraińskiej wiceminister,sytuacja jest krytyczna“.

 

 

Sprawę skomentował także Anton Heraszczenko. Doradca szefa ukraińskiego MSW ocenił, że Grupa Wagnera wielokrotnie wcześniej informowała o zdobyciu miasta. “Prigożyn, który wielokrotnie ‘zdobywał’ Bachmut tylko słowami, rzekomo ponownie to zrobił” – napisał.

 

“Nagrania głównego tiktokera, Ramzana Kadyrowa (przywódcy Republiki Czeczenii – przyp. red), najwyraźniej nie dają spokoju kucharzowi Putina” – ocenił Heraszczenko.

 

jkm/kg/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment