imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

“Jesteśmy u końca naszych kłopotów”. Prof. Horban o pandemii

9b2ktxsio2t9arq64dbv47jbzc94ttth.jpg


Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od soboty w całym kraju pozostaje taki sam poziom restrykcji, jak obecnie, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego.

 

ZOBACZ: “Cofamy się o 1/16 kroku”. Minister o nowych obostrzeniach

– Chcemy, by w województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach 1-3 wróciła do trybu zdalnego. By galerie handlowe, muzea, kina i inne miejsca użyteczności publicznej, niestety, zostały z powrotem zamknięte. Dotyczy to także hoteli, kortów, basenów i wszystkiego tego, co ostatnio w kraju było otwierane – wyjaśnił.

 

“Tego spodziewaliśmy się od początku”

 

– To trzecia fala pandemii. Tego spodziewaliśmy się od początku. (…) Więcej zakażeń jest na północy Polski niż na południu. Dlaczego? Na południu ludzie już chorowali, choćby przykład Śląska i górników – mówił prof. Horban na antenie Polsat News.

 

Dodał, że regionalizacja obostrzeń to dobry kierunek. – Jesteśmy w stanie policzyć, co się dzieje na terenie danej gminy i powiatu. Nie ma sensu zamykać całego kraju, jeśli nie wszędzie jest taki sam wzrost zakażeń – stwierdził.

 

ZOBACZ: Wielkanoc bez obostrzeń? “Odważne, luzujące kroki”

 

Podkreślił, że pocieszające jest to, że chorują osoby nieco młodsze niż poprzednio.

 

Pytany o uzyskanie przez Polaków odporności zbiorowej, odpowiedział: “Będzie ona wynikiem przechorowania Covid-19 przez część osób oraz szczepień seniorów. Myślę, że jakieś 20 proc. już przechorowało”.

 

WIDEO: Prof. Horban w programie “Gość Wydarzeń”

  

“Pozostało nam 2,5 miesiąca nasilonej epidemii”

 

Horban stwierdził, że na przełomie kwietnia i maja zachorowania będą spadać.

 

Prowadząca program Dorota Gawryluk zapytała o to, dlaczego dopiero teraz zdecydowano o zakazie noszenia wyłącznie przyłbic i szalików.

 

– Usiłowaliśmy to wytłumaczyć od początku. Jeśli coraz częściej zaczęto nosić przyłbice czy szalik, to w którymś momencie trzeba zareagować, zwłaszcza w obliczu nasilonej transmisji wirusa. (…) Pozostało nam 2,5 miesiąca nasilonej epidemii. Jesteśmy u końca naszych kłopotów. Rozumiem frustrację, wszyscy są zmęczeni. Jesteśmy już bliżej niż dalej – podkreślił profesor.

 

ZOBACZ: Czym się różną poszczególne typy maseczek? Wyjaśniamy

 

Poruszono również temat zniesienia zakazu chodzenia w maseczce na świeżym powietrzu.

 

– Dyskutowaliśmy na ten temat bardzo długo. Jeśli trzymamy dystans powyżej 2-3 metrów, to do zakażeń na świeżym powietrzu nie powinno dojść. (…) Wszystko zależy od zdrowego rozsądku obywateli – mówił Horban.

 

Wcześniejsze odcinki “Gościa Wydarzeń” można obejrzeć TUTAJ.

dsk/ac/ Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment