imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Jest porozumienie polityczne w sprawie budżetu UE

drc4cyw1ja774nh68x55gopp86zyihjm.jpg


– Porozumienie w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy zakłada wzmocnienie programów UE z poszanowaniem konkluzji Rady Europejskiej – podkreślił rzecznik niemieckiej prezydencji w UE.

 

W imieniu Rady negocjacje prowadziła prezydencja niemiecka w UE, a w imieniu PE – zespół negocjacyjny europosłów.

 

Porozumienie w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy zakłada o 15 mld euro więcej na naukę, zdrowie i edukację poprzez wzmocnienie programów Horizon Europe, EU4Health i Erasmus + – wynika z komunikatu Rady. Z tej kwoty 12,5 mld euro to dodatkowe środki, a 2,5 mld euro to relokacja, “przy poszanowaniu określonych pułapów wydatków w konkluzjach Rady Europejskiej z 17-21 lipca”.

 

Potrzebna zgoda państw członkowskich

 

Porozumienie w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy zostanie w następnym kroku przedłożone państwom członkowskim do zatwierdzenia wraz z innymi elementami pakietu, w tym z mechanizmem warunkowości budżetu Unii Europejskiej – podały służby prasowe Rady.

 

ZOBACZ: Dania miała wybić wszystkie norki z powodu mutacji koronawirusa. Zmiana decyzji

 

– Negocjacje z Parlamentem zajęły trochę czasu, ale w końcu się udało – osiągnęliśmy polityczne porozumienie co do ostatnich szczegółów kolejnego długoterminowego budżetu UE. To dobrze wyważone porozumienie, które dotyczy kwestii poruszonych przez Parlament, przy poszanowaniu konkluzji otrzymanych od Rady Europejskiej w lipcu – powiedział cytowany w komunikacie Rady Michael Clauss, Stały Przedstawiciel Niemiec przy UE.

 

– Jesteśmy teraz w stanie podjąć kolejne kluczowe kroki w tym procesie – przedłożyć różne części pakietu państwom członkowskim i Parlamentowi do zatwierdzenia – dodał.

 

Pakiet naprawczy

 

Jak zauważył, Europa została poważnie dotknięta drugą falą pandemii koronawirusa.

 

ZOBACZ: “Boże Ciało” i Agnieszka Holland z nominacjami do Europejskich Nagród Filmowych

 

– Pilnie potrzebujemy uruchomionego funduszu naprawczego, aby złagodzić tragiczne konsekwencje gospodarcze pandemii. Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją pilność sytuacji i pomogą teraz utorować drogę do szybkiego wykonania budżetu UE i pakietu naprawczego – nikt nie potrzebuje nowych przeszkód i dalszych opóźnień – zaznaczył.


jo/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment