imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Jest ósma szczepionka na COVID-19

SZCZEpionka_0.jpg


Umowa jaką Komisja Europejska zawarła z francuską firmą Valneva daje możliwość zakupu wszystkim państwom członkowskim UE kolejnej szczepionki przeciwko Covid-19. Kontrakt przewiduje możliwość zakupu 27 mln dawek szczepionki w 2022 r.

Umowa z Valneva powiększa szeroki zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie, obok umów podpisanych dotychczas z AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac i Moderna. Jest to kolejny ważny krok w kierunku przygotowania reakcji Europy na pandemię COVID-19. Umowa zakłada także możliwość dostosowania szczepionki do nowych wariantów i zamówienia przez państwa członkowskie do 33 mln dodatkowych szczepionek w 2023 r.

“Zatwierdzona dziś umowa umożliwia dostosowanie szczepionki do nowych wariantów. Tak szeroki zestaw szczepionek pomoże nam w walce z COVID i jego wariantami w Europie i poza nią. Pandemia jeszcze się nie skończyła. Każdy kto może powinien się zaszczepić” – skomentowała informację przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Valneva to francuskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne, którego preparat jest wytwarzany z żywego wirusa poprzez proces inaktywacji chemicznej.
„Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60–70 lat, o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa” – podała Komisja w komunikacie po podpisaniu umowy.
Taką technologię stosuje większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka oparta na tej technologii, przechodząca badania kliniczne w Europie – dodano w komunikacie.
 
źródła:

    Program UE dla zdrowia 2021–2027,

mw

Źródło informacji: Serwis Zdrowie


Source link

Leave a Comment