imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Jesień 2022: Pierwszy dzień jesieni już dziś. Równonoc jesienna – co to jest?

000G3S9Y7W0AGH2V-C429.jpg


Pierwszy dzień jesieni przypada dzisiaj, 23 września. Data ta oznacza w tym roku zarówno jesień kalendarzową, jak i jesień astronomiczną. Możemy więc mówić już w pełni o pożegnaniu lata.

Pierwszy dzień jesieni to również równonoc jesienna. Począwszy od tego momentu Słońce przez kolejne pół roku dłużej oświetlać będzie południową półkulę Ziemi. 23 września dzień zrówna się z nocą – będą trwać po 12 godzin. Przez krótki czas Słońce będzie z taką samą mocą oświetlać obie półkule naszej planety. Po tym czasie czekają nas dłuższe noce, które trwać będą aż do okolic Bożego Narodzenia.

Jesienna aura już od pewnego czasu widoczna jest za naszymi oknami. Temperatury zaczęły spadać, co najbardziej odczuwamy wieczorem i w nocy. Dodatkowo pogoda szybko się zmienia. W ciągu kilkudziesięciu minut słoneczna pogoda zmienia się w ulewę z silnym wiatrem. Nawet dzisiaj, na rozpoczęcie jesieni przez cały dzień temperatury będą w granicach od 4 do 17° C. Jest duża szansa, że takie skoki temperatur będą nam towarzyszyć przez większość jesieni.

Za czasów Słowian dzisiejszy dzień uznawany był za Święto Plonów. W pierwszy dzień jesieni zaprzestawało się żniw oraz prosiło bogów o duże plony. Współcześnie tradycja Święta Plonów została zachowana w postaci dożynek. Różnica polega na tym, że dożynki nie posiadają jednej ustalonej daty. Odbywają się zazwyczaj między drugą połową sierpnia a końcem września.

Wraz z nadejściem jesieni dni stają się coraz krótsze, słońca za oknem jest coraz mniej. Do tego więcej deszczu i spadające liście z drzew. Oznaki te wywołują w nas tak zwane przesilenie jesienne, zwane również “jesienną chandrą”.

Objawami “jesiennej chandry” są:

  • Uczucie przygnębienia i smutku,
  • U kobiet mocniejszy stan napięcia przed owulacją,
  • Problem z wyspaniem się, pomimo ciągłego uczucia senności,
  • Problem z apetytem – jego utrata lub wzmożenie,
  • Niechęć do podejmowania działań,
  • Chęć odcięcia się od świata, nieokreślony lęk,
  • Wahania nastroju.

Tej jesieni fani wydarzeń astronomicznych znajdą w tym czasie kilka atrakcji dla siebie. Czekać na nas będą trzy pełnie Księżyca – 9 października, 8 listopada i 8 grudnia.

Oprócz tego 25 października nastąpi częściowe zaćmienia Słońca, które będzie widoczne również w Polsce. 8 listopada będzie mieć miejsce również całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety w naszym kraju nie będzie ono widoczne.

***

Czytaj także:

Kryzys komunikacji miejskiej. Ekspert: Czas ograniczyć ruch aut

Jaka pogoda będzie tej jesieni? Synoptycy: W normie. Ale jest pewien haczyk

Ile można zarobić na kasie w Biedronce i innych sklepach? Znamy kwoty


Source link

Leave a Comment