Nieszczęśliwa osierocona dziewczyna przybywająca do posiadłości, która skrywa mroczne sekrety, wielka niemożliwa do spełnienia miłość i angielskie krajobrazy, w których dominuje późnojesienny chłód. Oto przepis na doskonałą klimatyczną historię, która przeniesie nas do XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii. Powieść napisana przez jedną ze słynnych sióstr Brontë weszła do światowego kanonu nie bez przyczyny. Historia młodziutkiej Jane, której losy śledzimy na przestrzeni kilkunastu lat, szlachetnego Edwarda Rochestera oraz pozostałych bohaterów wciąga i sprawia, że deszczowy wieczór już nie wydaje się taki nudny.
Powieść, w której widoczne są inspiracje “Dziwnymi losami Jane Eyre”, ale du Maurier proponuje swoją wizję historii o wielkiej, tajemniczej posiadłości na angielskich bezdrożach oraz o jej mieszkańcach – młodym małżeństwie, nad którym zaczynają ciążyć pewne tajemnice. Pisarka doskonale kreuje uczucie niepokoju, mroku i dreszczyku emocji, co powoduje, że “Rebekę” możemy uznać za powieść gotycką. Daphne du Maurier stworzyła lektury, które pobudzały wyobraźnię filmowców – jej powieść “Ptaki” przeniósł na ekran sam Alfred Hitchcock i stała się ona jednym z najpopularniejszych obrazów w jego filmografii, a ekranizacja “Rebeki” trafiła w 2021 roku na platformę streamingową Netflix.
Najsłynniejszy wampir świata prosto z Transylwanii. By dostać się do zamczyska hrabiego Drakuli trzeba pokonać ośnieżony las, w którym czają się groźne wilki. Wielu nie powróciło już z wyprawy do tej posiadłości. Jednak młodemu prawnikowi Jonathanowi Harkerowi udaje się dotrzeć do zamku i od tego momentu rozpoczyna się polowanie na wampira. XIX-wieczna powieść gotycka pełna grozy i fantastycznych elementów idealnie wpasuje się w jesienną, mroczną aurę za oknem.
Powieść czerpiąca z popularnego obecnie nurtu dark academia, który charakteryzuje się mroczną atmosferą, scenerią ponurych akademickich korytarzy i pewną zagadką powoli rozwiązującą się na kartach powieści. “Tajemna historia” to niezwykle angażująca i inteligentna lektura nawiązująca do sztuki i filozofii antycznej, ale też intrygująca kryminalnymi wątkami.
Pierwsza wydana w Polsce część tetralogii “Cztery pory roku”. “Jesień” została nominowana do Nagrody Bookera w 2017 roku i zdobyła uznanie krytyków na całym świecie. Ali Smith opowiada historie kilku bohaterów borykających się z rzeczywistością, w której na znaczeniu przybierają Brexit i kryzys migracyjny.
Olive pokochali czytelnicy na całym świecie. Bezkompromisowa, surowa, nieprzystępna – taka na pierwszy rzut oka wydaję się być bohaterka. Jednak obserwując jej życie poznajemy zniuansowaną, fascynującą postać. Ta powieść ociepli każdy, nawet najchłodniejszy listopadowy wieczór.
Dwukrotny laureat Nagrody Nike, mistrz słowa, niezrównany w snuciu wyjątkowych historii – Wiesław Myśliwski jest jednym z najbardziej szanowanych współczesnych polskich pisarzy. “Ostatnie rozdanie” to książka o przemijaniu, życiowych wyborach, przeszłości i pamięci o niej. Refleksyjność powieści Myśliwskiego nie jest moralizatorska, ale dotyka doświadczeń ludzkich i ich najczulszych strun.
Kryminalne historie idealnie pasują do panującej za oknem jesiennej aury. Trylogia szwedzkiego dziennikarza i pisarza zdobyła listy bestsellerów na całym świecie i podbiła serca czytelników. W jej świetnej ekranizacji zagrał Daniel Craig. Brutalna, sensacyjna, z zaskakującą intrygą wciągnie każdego.
Brytyjska królowa kryminałów jedną ze swoich licznych pozycji umieściła w scenerii Halloween. Klasyczna zagadka “kto zabił?” nie stanowi problemu dla słynnego Herkulesa Poirot, jednak czytelnik ma okazję do głowienia się i tropienia mordercy w atmosferze halloweenowej gorączki.
Pierwsza część trylogii przenosi czytelnika w okolice Zielonej Góry, gdzie grasuje brutalny morderca. Komisarz Brudny musi zmierzyć się z przeciwnikiem, a także ze swoją własną przeszłością. Hipnotyzujący thriller, który nie rozczaruje czytelnika swoją intrygą.
Klaudia Michalak
Zaglądamy do słynnej torby Gatesa. Jakie książki poleca miliarder?