imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Jerry Lawson: Kim był? Google Doodle to dziś gra

000GFAWFEA5YE5H1-C429.png


Gerald Anderson Lawson (Jerry Lawson) urodził się 1 grudnia 1940 roku w Brooklynie w Nowym Jorku. Naukami ścisłymi zainteresował się bardzo wcześnie. Już w szkole średniej zarabiał naprawiając telewizory. Rozpoczął naukę w dwóch college’ach, ale żadnego nie ukończył.

Mimo braku dyplomu w 1970 roku Jerry Lawson dostał pracę w Fairchild Semiconductor, gdzie stworzył grę Derby Demolition. Szybko został też dyrektorem ds. inżynierii i marketingu w dziale gier wideo.

To pod jego kierunkiem opracowano konsolę Fairchild Channel F, przy której można było używać wymiennych kartridżów z grami. Wynalezienie przez Jerry’ego Lawsona wymiennego kartridża otworzyło nową erę w grach komputerowych.

W 1980 roku Lawson założył swoją firmę – Videosoft. Po jej zamknięciu pięć lat później rozpoczął pracę jako konsultant.

Jerry Lawson został uhonorowany tytułem pioniera branży gier komputerowych w 2011 roku przez International Game Developers Association. Zmarł około miesiąc później z powodu powikłań związanych z cukrzycą.

Dziś Jerry Lawson znany jest jako jeden z niewielu afroamerykańskich inżynierów działających w latach 70. XX wieku.

1 grudnia 2022 roku – w 82. rocznicę jego urodzin – Google przygotowało Doodle’a, który jest interaktywną grą komputerową. Pracowała nad nią trójka twórców gier – Davionne Gooden, Lauren Brown i Momo Pixel.
Source link

Leave a Comment