imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Jens Stoltenberg we Włoszech. Spotkał się z Giorgią Meloni

000GBMZJBCOF34EN-C429.jpg


– To ważne byśmy współpracowali. Bezpieczeństwo Europy to wyzwanie. Włochy pełnią kluczową rolę w Sojuszu dla naszego bezpieczeństwa – mówił sekretarz NATO po spotkaniu z premier Włoch Georgią Meloni. Przypominał, że włoskie odrzutowce strzegą europejskiego nieba w ramach NATO od Morza Czarnego aż po daleką Północ. – Włochy mogą liczyć na NATO, a NATO może liczyć na Włochy – dodał Stoltenberg.

– Potwierdzam zaangażowanie Włoch w NATO i wspólne wyzwania, przed którymi stoi Sojusz w tym delikatnym momencie – powiedziała z kolei Meloni, której Stoltenberg pogratulował objęcia urzędu.

Szef NATO nawiązał również do informacji, o wycofaniu się Rosjan z Chersonia. – Putin prowadzi agresywną wojnę przeciwko Ukrainie. Musimy obserwować, jak sytuacja będzie się rozwijać w najbliższych dniach. Jasne jest jednak, że Rosja jest pod presją. Jeśli opuszczą Chersoń, będzie to kolejne zwycięstwo Ukrainy – podkreślił.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg w czwartek przebywa w Rzymie. Rozmawiał się z premier Włoch Giorgią Meloni i ministrem obrony Guido Crosetto. To pierwsze spotkanie Stoltenberga z nowym włoskim rządem. Wcześniej sekretarz wziął udział w konferencji NATO Cyber Defence Pledge 2022, która w tym roku odbywa się we włoskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

 Będziemy pomagać Ukrainie, tak długo jak będzie to potrzebne – zapewniał podczas konferencji Stoltenberg. – Ukraina odrzuciła rosyjską inwazję z wytrwałością swoich wojsk i wsparciem NATO – dodał.

Włosi zwracają uwagę przede wszystkim na sprawę południowej flanki NATO. Rzym obawia się, że wojna w Ukrainie, akcesja Szwecji i Finlandii – popierana przez rząd – może skierować uwagę aliantów na północ i wschód ze szkodą dla obszaru śródziemnomorskiego – informuje serwis Decode39.

Pod koniec października Stoltenberg odbył z Meloni rozmowę telefoniczną. Premier zapewniła wówczas o “pełnym poparciu dla Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji oraz znaczenie wzmocnienia zaangażowania NATO w przeciwdziałanie różnego rodzaju zagrożeniom”.

Projekt Cyber Defence Pledge został uruchomiony w 2016 roku. “Zobowiązujemy się zapewnić, że Sojusz dotrzyma kroku szybko zmieniającemu się krajobrazowi zagrożeń cybernetycznych oraz że nasze narody będą zdolne do samoobrony w cyberprzestrzeni, tak jak w powietrzu, na lądzie i na morzu” – tłumaczy zadania programu NATO.


Source link

Leave a Comment