imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Jedz więcej jaj – Wolna Polska – Wiadomości

a-11.jpg


Jedno jajo zawiera go 6 g, ze wszystkimi 9 niezbędnymi aminokwasami, materiałem budulcowym białka. Jest to ważne, bo są to białka, których organizm nie może wytwarzać sam. Białko jaja zawiera ok. połowę tego białka, a tylko małą dawkę tłuszczu i cholesterolu.

Bogate w substancje odżywcze

To oznacza, że mają więcej tych substancji – witamin, minerałów, aminokwasów – per kalorię niż większość innych produktów. Zawierają: wysokiej jakości białko, selen, fosfor, cholinę, wit. B12 i liczne przeciwutleniacze pomagające zdrowiu komórek.

Pomagają z „dobrym” cholesterolem

Ten „dobry” cholesterol, HDL, wydaje się zwiększać u osób spożywających 3 lub więcej jaj dziennie. Oczywiście, LDL, „zły” cholesterol też się zwiększa, ale poszczególne kawałki każdego z nich stają się większego sprawia, że złemu trudniej jest ci zaszkodzić, i łatwiej go usunąć dobremu.

Mogą obniżyć trójglicerydy

Ich niższy poziom jest lepszy dla twojego zdrowia. Jedzenie jaj, zwłaszcza tych bogatych w niektóre kwasy tłuszczowe (omega-3), wydaje się obniżać ich poziom.

Mogą zmniejszyć ryzyko udaru mózgu

Choć wyniki badań się różnią, to wydaje się, że 1 jajo dziennie zmniejsza to ryzyko. W niedawnym chińskim badaniu odkryto, że osoby spożywające 1 jajo dziennie miały o prawie 30% mniejsze ryzyko udaru krwotocznego niż te nie spożywające go.

Pomagają kontrolować porcje

Zawierające ok. 70 kalorii każde, dokładnie wiesz co jesz. I łatwe też są w podróży. Gotowane na twardo połączone z sałatką albo kromką chleba oferują szybki, zdrowy posiłek.

Są tanie

Dodaj kromkę chleba, kawałek awokado i trochę ostrego sosu, i masz królewski posiłek w cenie dla biedaków. I nie musisz się martwić cukrem ani węglowodanami, bo jaja ich nie zawierają.

Zdrowe dla serca 

Zaskoczony? To prawda. Okazuje się, że osoby spożywający je w większej ilości nie wydają się zwiększać ryzyka choroby serca. Nawet osoby w stanie przedcukrzycowym czy z cukrzycą typu 2 miały zdrowe serce po diecie jajecznej opracowanej żeby schudnąć. W niedawnym chińskim badaniu osoby jedzące 1 jajo dziennie miały o 20% mniejsze ryzyko choroby serca niż te nie jedzące ich.

Jaja sycą

Jedz je na śniadanie i nie będziesz odczuwał głodu. Sprawią, że będziesz jadł mniej w ciągu dnia, np. średnio nastolatek po jaju na śniadanie będzie miał 130 kal. mniej na obiad.

Wspomagają oczy

Lekarze wiedzą, że przeciwutleniacze – luteina i zeaksantyna pomogą ci zapobiec chorobom oczu jak zaćma i wiązana z wiekiem degeneracja plamki  żółtej. Zielone liściaste warzywa jak szpinak i jarmuż też je mają, ale jaja są lepszym ich źródłem. Jest tak dlatego, że zawarty w nich tłuszcz ułatwia organizmowi wykorzystać substancje odżywcze.

Pomagają wyostrzyć mózg

Jaja zawierają wit. D, dobrą dla szarych komórek, którą trudno jest dostać z pożywienia. I mają cholinę, która pomaga komórkom nerwowym / neuronom w komunikowaniu się między sobą. Cholina jest b. ważna dla kobiet ciężarnych i karmiących, gdyż odgrywa dużą rolę w rozwoju mózgu.

www.webmd.com

I pomyśleć tylko, że kiedyś mówiono nam, jak złe są jaja! Oszuści i nieuki.

tłumaczenie: Ola Gordon

Jajka


Source link

Leave a Comment