imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Jaka radość z powodu zamachu na synagogę !

aa30-1200x630

Strona główna &gt Polska &gt Jaka radość z powodu zamachu na synagogę ! Jaka radość z powodu zamachu na synagogę ! AdRo203 Polska

Po ataku na synagogę. „Gdańsk zarumienił się ze wstydu”.

„Wierzę głęboko, że ten skandaliczny wybryk nigdy tego nie zmieni, że zawsze Gdańsk będzie otwarty i przyjazny – dodał. Przemawiał także biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Wiesław Szlachetka.
– Podczas dnia Jom Kipur przed wzejściem pierwszej gwiazdy, kiedy odmawiana była modlitwa, podczas której nasi bracia w wierze uznają, że Bóg przesiada się z tronu prawa na tron miłosierdzia ktoś zbezcześcił to święte miejsce zgromadzania i czas święta. Dzisiaj gromadzimy się tutaj, aby wyrazić naszą łączność i solidarność z naszymi braćmi i wspólnotą żydowską, gdańską – mówił biskup„.
=====
” święte miejsce…” – cóż za bezwstyd tego „biskupa”, satysfakcja….Jaka radość z powodu zamachu na synagogę, rozpasanie nawet!
Red. Gazeta Warszawska
Zamach na synagogę – zakaz ścigania zamachowca, pod karą ekskomuniki i kar świeckich.
https://www.gazetawarszawska.com/index.php/okupacja-zydowska-w-polsce/1998-zamach-na-synagoge-zakaz-scigania-zamachowca-pod-kara-ekskomuniki-i-kar-swieckich
==========

Reakcja na zło jest ważniejsza od samego aktu zła – powiedział w czwartek naczelny rabin Polski Michael Schudrich podczas spotkania przed budynkiem synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu.

W tej świątyni w środę nieznany sprawca zbił kamieniem szybę w oknie. Prezydent miasta Paweł Adamowicz ocenił, że był to „akt barbarzyński”. Spotkanie potępiające atak na synagogę zostało zorganizowane z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób. „Szaleńcy i ludzie źli zdarzają się wszędzie” – Zawsze mamy obowiązek pamiętać: zło zawsze będzie, ale nasza reakcja na zło jest ważniejsza od samego aktu zła.

Dziękuję bardzo, reakcja dzisiaj to prawdziwa twarz Gdańska – mówił Schudrich.

Przewodniczący Związku Gminy Wyznaniowych Żydowskich RP Lesław Piszewski podkreślił, że środowy „przykry incydent” podczas kończących modlitw Jom Kipur „nie jest w stanie zakłócić dobrosąsiedzkich relacji i stosunków, jakie są pomiędzy Żydami a Polakami, między Żydami a innymi wyznaniami”.

– Dziś, 24 godziny od tego wydarzenia jest już wstawiona szyba, to jest tylko rzecz materialna. To jest symbol, że bardzo szybko uporaliśmy się z tym i naprawiliśmy tę szkodę. Krzywdy, te materialne można łatwo naprawić, znacznie trudniej jest zabliźnić ranę, która powstaje w psychice człowieka. Ale chciałbym, aby to było incydentalne zdarzenie, które jest bez precedensu. Bo ostatni raz takie wydarzenie w Gdańsku miało miejsce 80 lat temu w latach 30., w Polsce może 30 lat temu w Warszawie zdarzył się podobny przypadek. Także nie należy tutaj czynić uogólnień, że coś złego się dzieje – dodał Piszewski. Zaznaczył również, że „szaleńcy i ludzie źli zdarzają się wszędzie”. – To jeden człowiek, nie wiemy, jaka była jego inspiracja – dodał. „Akt barbarzyński”

– Wczoraj wieczorem Gdańsk zarumienił się ze wstydu – powiedział w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

– Podczas święta Jom Kipur ktoś do synagogi wrzucił kamień. Atak na świątynię, atak na modlących się ludzi zawsze jest aktem barbarzyńskim. Nie ma zgody na to, by w Gdańsku takie zachowania miały miejsce. Jom Kipur to dzień, w którym każdy Żyd powinien prosić osoby przez niego skrzywdzone o przebaczenie. Wczoraj to wy zostaliście skrzywdzeni. Od wieków jesteście ważną częścią wspólnoty gdańskiej, wspólnoty solidarności, wolności i otwartości.

Wierzę głęboko, że ten skandaliczny wybryk nigdy tego nie zmieni, że zawsze Gdańsk będzie otwarty i przyjazny – dodał. Przemawiał także biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Wiesław Szlachetka.

– Podczas dnia Jom Kipur przed wzejściem pierwszej gwiazdy, kiedy odmawiana była modlitwa, podczas której nasi bracia w wierze uznają, że Bóg przesiada się z tronu prawa na tron miłosierdzia ktoś zbezcześcił to święte miejsce zgromadzania i czas święta. Dzisiaj gromadzimy się tutaj, aby wyrazić naszą łączność i solidarność z naszymi braćmi i wspólnotą żydowską, gdańską – mówił biskup.

Symboliczne odsłonięcie okna Głos zabrali również przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku Michał Samet oraz proboszcz Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Gdańsku ksiądz Sebastian Niedźwiedziński. Na zakończenie spotkania przemawiające osoby wzięły udział w symbolicznym odsłonięciu nowego okna w synagodze. W oknie Nowej Synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu szybę wybito w środę w godzinach popołudniowych. Policja poszukuje sprawcy przestępstwa. Opublikowano wizerunek mężczyzny zarejestrowany przez kamery monitoringu. Autor: ads//kg / Źródło: PAP

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/gdansk-spotkanie-potepiajace-atak-na-synagoge,870025.html

Za: https://gazetawarszawska.com/index.php/okupacja-zydowska-w-polsce/2001-jaka-radosc-z-powodu-zamach-na-synagoge, 21.09.2018


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment