imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Jak koci pasożyt może zmienić twoją osobowość

Strona główna > Zdrowie > Jak koci pasożyt może zmienić twoją osobowość Jak koci pasożyt może zmienić twoją osobowość Ola Gordon Zdrowie 0

Nowe badanie sugeruje, że koci pasożyt Toxoplasma gondii może sprawić, że ludzie będą bardziej narażeni na ryzyko i prawdopodobnie otworzą własny interes.

Twój kot może mieć pasożyta, który mógłby wpływać w zaskakujący sposób na twoje zachowanie

Jako ludzie, którzy dalej dziedziczymy kult Oświecenia dla racjonalności, lubimy myśleć, że nasze decyzje są autonomiczne i kierujemy się wyłącznie rozumem.

Ale nauka wydaje się zaprzeczać temu popularnemu przekonaniu. Coraz więcej badań pokazuje, że mikroorganizmy, takie jak bakterie i wirusy, wpływają na nasze zachowanie i stany emocjonalne.

Np. bakterie jelitowe mogą odpowiadać za stany niepokoju i depresji / anxiety and depression, i odwrotnie, inne badania wykazały, że bakterie probiotyczne / probiotic bacteria mogą łagodzić skutki stresu / stress.

Nowe badanie sugeruje, że infekcja kocim pasożytem Toxoplasma gondii może sprawić, że ludzie zmieniają swoje zachowanie i stają się bardziej podatni na biznes i przedsiębiorczość.

T. gonidii – co to jest?

T. gondii to pasożyt pierwotniak / protozoan czyli mikroorganizm jednokomórkowy który może się sam reprodukować – zwykle infekuje dzikie i domowe koty.

Według CDC pasożyt ten infekuje 11% / 11 percent ludności USA w wieku 16+ .

Wcześniejsze badania / studies wiązały infekcje T. gondii z impulsywnym i niebezpiecznym zachowaniem, jak i większym ryzykiem wypadków samochodowych, zdrowiem psychicznym / mental health, zaburzeniami związanymi z brutalnością jak i samobójstwem.

Niektórzy spekulowali o rewolucyjnym wyjaśnieniu wpływu tych pasożytów. Ponieważ reprodukuje się w jelitach kota, zachowanie żywicieli musi się zmieniać tak by bardziej prawdopodobne było, że zostaną zjedzone przez kota.

Badania gryzoni / rodents popierają tę hipotezę, pokazując, że myszy zainfekowane T. gondii przestają bać się kotów.
Badanie wpływu T. gondii na ludzi

Zespół Johnsona pobrał próbki niemal 1.500 studentów i odkrył, że osoby skażone częściej interesowały się biznesem i zarządzaniem.

Konkretnie, skażeni T. gondii „1.4 [razy] częściej studiowali biznes i 1.7 [razy] częściej interesowali się ‚zarządzaniem i przedsiębiorczością’ w porównaniu z zainteresowaniami innych wiązanych z biznesem”.

Zespół przeprowadził też inne badanie niemal 200 dorosłych, którzy uczestniczyli w przedsiębiorczych imprezach. To ujawniło, że osoby z T. gondii 1.8 razy „częściej rozpoczynali biznes w porównaniu z innymi uczestnikami”.

I na koniec Johnson z zespołem przeanalizowali też krajowe statystyki infekcji T. gondii z ponad 42 krajów, i odkryli, że infekcja tym pasożytem poświadczała zainteresowanie przedsiębiorczością.

Odkryli też, że kraje z najwyższym wskaźnikiem infekcji miały najmniejszą liczbę osób, które wymieniały „obawę przed fiaskiem” jako główny powód nie angażowania się w biznes.
Pasożyty mogą zmniejszyć racjonalną obawę fiaska

Stefanie K. Johnson mówi o znaczeniu tych odkryć: „Widzimy związek w kategoriach liczby biznesów i zamiaru uczestników, ale nie wiemy czy biznesy zorganizowane przez osoby z T. gondii mają większą szansę sukcesu czy fiaska w długim czasie”.

”Nowe biznesy mają wysoki wskaźnik fiaska, dlatego obawa jest dość racjonalna. T. gondii może tylko zmniejszyć te racjonalne obawy”.

Pieter Johnson dodaje swoją opinię: „Infekcje mocno kształtowały ludzką historię i kulturę przez miliony lat. Dzisiaj chcemy wierzyć, że nasze decyzje i los są tylko nasze, ale coraz bardziej widoczne są role naszych mikroskopijnych towarzyszy”.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322594.php

Pamiętaj: po uformowaniu kotletów mielonych, umyj dokładnie ręce, nigdy nie dotykaj gotowych, usmażonych kotletów przed umyciem rąk. Robaki i ich jaja są w surowym mięsie. Nie jedz krwistej wątróbki ani tatara, a w żadnym przypadku sushi, w surowej rybie często są potworki.

Polecam książkę Pasożyty w twoim mózgu – Kathleen McAuliffe – Wyd. Czarna Owca

Tłum. Ola Gordon

How a cat parasite can change your personality

Ana Sandoiu – 27.07.2018

Sprawdzenie faktów /Fact checked – Jasmin Collier

Czytaj: 12 pasożytów zdolnych do kontrolowania zachowania swoich żywicieli:

https://pl.billing4.net/articles/zhivotnie/12-parazitov-sposobnih-upravlyat-povedeniem-svoih-hozyaev.html

Pasożytnictwo: https://pl.qwertyu.wiki/wiki/Parasitism

Ola Gordon

http://chomikuj.pl/OlaGordon


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment