imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Izrael wycofał się z podawania trzeciej dawki szczepionki większości chorych z nowotworami

2wp6i7tb66vpni1e74mct3piti49o9up.jpg


Z powodu rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronowirusa Izrael rozpoczął w poniedziałek podawanie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciw Covid-19 dorosłym z obniżoną odpornością. W niedzielę ministerstwo zdrowia podało, że nie dotyczy to większości pacjentów chorych z nowotworami.

Dawkę przypominającą szczepionki zaczęto podawać osobom po przeszczepie narządów, chorym na różnego rodzaju nowotwory i osobom z chorobami autoimmunologicznymi.

 

ZOBACZ: Sposób prowadzenia samochodu może ujawnić wczesne objawy choroby Alzheimera – nowe badania

 

Po niespełna tygodniu resort uznał, że u blisko 90 proc. pacjentów onkologicznych, zaszczepionych i poddanych chemioterapii, “utrzymuje się wysoki poziom przeciwciał”, a zatem nie ma potrzeby podawania jak najszybciej dawki przypominającej.

“Możliwe skutki uboczne”

Ministerstwo zauważyło również, że szczepionka może powodować skutki uboczne u niektórych pacjentów, w tym “powiększenie węzłów chłonnych lub pogorszenie funkcjonowania wątroby”.

 

Jednocześnie do przyjęcia trzeciej dawki zachęcane są osoby z niektórymi nowotworami hematologicznymi. Należą do nich pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową, szpiczakiem plazmocytowym i chłoniakami nieziarniczymi. Wszystkie decyzje o otrzymaniu dawki przypominającej muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem.

 

Wśród osób, które nadal kwalifikują się do otrzymania trzeciej dawki szczepionki, są – za zgodą lekarza – osoby po przeszczepie serca, płuc, nerek i wątroby, chorzy na stwardnienie rozsiane oraz pacjenci z chorobami reumatologicznymi i autoimmunologicznymi.

Ponad 5 mln osób z dwiema dawkami

Ministerstwo zaleca, by osoby kwalifikujące się przed otrzymaniem zastrzyku przeprowadziły dwa testy na obecność przeciwciał w odstępie dwóch tygodni.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Epidemiolog: nawet 200 tys. zakażeń koronawirusem dziennie w trzeciej fali

 

Izrael jest pierwszym na świecie krajem, który zatwierdził oficjalnie trzecią dawkę szczepionki mRNA, jednak nie mówi się na razie o wprowadzeniu tego rozwiązania dla ogółu populacji.

 

W zamieszkanym przez około 9,3 mln osób kraju ponad 5,7 mln mieszkańców otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a ponad 5,2 mln otrzymało dwie dawki.

bas/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment