imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Izrael: blisko 600 tysięcy szczepień trzecią dawką, 50 niepożądanych efektów

49cdpn3wneu4t48g3qbnryf4cp9cuqbf.jpg


Spośród blisko 600 tys. obywateli Izraela, którzy otrzymali trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19 mniej niż 50 osób zgłosiło efekty uboczne.

 

Ministerstwo zdrowia Izraela podało w poniedziałek, że nadal prowadzi podawanie trzeciej dawki, którą otrzymują m.in. służby medyczne, pacjenci o obniżonej odporności oraz osoby w wieku powyżej 60. roku życia, których w Izraelu jest około 1,57 mln – podał “The Times of Israel”.

 

Władze zachęcają do przyjmowania szczepionek w nadziei, że osiągnięcie odpowiedniego poziomu wyszczepienia umożliwi rezygnację z lockdownów i obostrzeń, a przy tym zabezpieczy społeczeństwo przed kolejną falą – tym razem wariantu Delta.

Chcą uniknąć czwartego lockdownu

W poniedziałek przeciwko wprowadzaniu ogólnonarodowego lockdownu wypowiedział się minister finansów Avigdor Liberman. Obecnie nie popiera tej formy obostrzeń żaden wysokiej rangi polityki, a urzędnicy resortu zdrowia argumentują, że celem akcji szczepień jest uniknięcie lockdownu w przypadku kolejnej fali.

 

Zdaniem Libermana celem władz państwowych jest utrzymanie funkcjonowania gospodarki. Polityk przyznał jednak, ze nie ma jednoznacznej jasności, czy liczba zakażeń i poważnych przypadków jest skorelowana z wprowadzaniem lockdownów. – Jest jednak jasne, że jest zależność między lockdownem, a szkodami ekonomicznymi – powiedział polityk partii Yisrael Beytenu.

 

Według ministra kraj musi się nauczyć żyć z Covid-19 tak jak do tej pory żył z grypą.

 

ZOBACZ: Izraelski naukowiec: Iwermektyna skraca czas trwania COVID-19 i zmniejsza zakaźność

 

Niektórzy eksperci w Izraelu twierdzą jednak, że wprowadzanie ograniczeń może być konieczne, jeśli liczba przypadków zakażeń będzie rosła.

 

Minister zaznaczył, ze kraj może zastosować środki, które sprawdziły się w innych krajach – na przykład w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich, by chronić kraj przed kolejną falą. Wymienił m.in. nakłanianie do szczepień i uruchomienie szybkich testów.

 

W poniedziałek premier Naftali Bennett zobowiązał szefa MSW i komendanta policji do bardziej skrupulatnego egzekwowania kar wobec osób naruszających ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Zdaniem szefa rządu takie działania kontynuowane przez kolejnych osiem tygodni pozwoliłyby uniknąć czwartego już lockdownu od początku pandemii.

Chorowanie w domu odciąży szpitale

Według doniesień mediów izraelski rząd planuje także wdrożenie planu ratunkowego, który ma odciążyć szpitale. Zakłada on, że część takich miejsc uruchomią organizacje zarządzające polityką zdrowotną, a część ciężej chorych na Covid-19 będzie przebywać nie w na oddziałach, ale w swoich domach. Ma to pozwolić zabezpieczyć placówki medyczne przed przepełnieniem i zapewnić miejsca dla najbardziej potrzebujących – ustaliła izraelska telewizja Channel 12.

 

Zdaniem telewizji rozważane jest m.in. wprowadzenie ograniczenia w gromadzeniu się. W pomieszczeniach zamkniętych liczbę osób przebywających jednocześnie ograniczono by do 50, z kolei na zewnątrz – do 100.

 

ZOBACZ: Izrael. 80 proc. zaszczepionych nie zaraziło nikogo koronawirusem – mówią badania

 

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek, że spośród 9,3 mln obywateli co najmniej jedną dawkę otrzymało do tej pory ponad 5,8 mln. Prawie 5,4 mln zostało zaszczepionych dwiema dawkami i ma pełna ochronę. Według tych danych oficjalnie około 550 tys. otrzymało także trzecią dawkę.

 

Resort zdrowia ostrzegł także przed wzrostem zachorowań. Z nowych danych wynika, że w niedzielę zachorowały 84 nowe osoby, a w poniedziałek – 66. Liczba aktywnych potwierdzonych przypadków w Izraelu wynosi teraz 373.

 

W kraju 6555 osób zmarło jak dotąd na Covid-19. W niedzielę odnotowano 14 zgonów. Ze względu na znaczny wzrost liczby zakażeń Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydały w poniedziałek ostrzeżenie przed podróżami m.in. do Izraela dla obywateli USA.

hlk/jo/Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment