imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Irlandia: Dzieci w wieku 12-15 lat będą szczepione przeciw COVID-19

000CCMQZV1E1U8LE-C411.jpg


– Wczoraj ogłosiłem, że portal rejestracji na szczepienia został otwarty dla wszystkich osób w wieku 16 i 17 lat, a dzisiejsza informacja jest ważnym krokiem ku temu, by tę samą ochronę zapewnić naszej młodszej populacji. W najbliższych dniach udostępnimy jasne informacje dla rodziców i wkrótce ogłosimy, kiedy będzie można rozpocząć rejestrację – powiedział Stephen Donnelly, minister zdrowia Irlandii. 

Jak podała publiczna stacja RTE, oczekuje się, że szczepienia ok. 250 tys. dzieci w wieku od 12 do 15 lat mogłyby rozpocząć się już w przyszłym tygodniu, tak aby można je było zakończyć przed początkiem nowego roku szkolnego. Przed rozpoczęciem szczepień konieczne są jednak zmiany w portalu internetowym, przez które prowadzone są zapisy, aby umożliwić wyrażenie zgody przez rodziców, a także w samych punktach szczepień, bo osobom poniżej 16. roku życia będą musieli towarzyszyć rodzice.

Do stosowania u dzieci powyżej 12. roku życia dopuszczone przez Europejską Agencję Leków (EMA) są dwie szczepionki – firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna.

RTE podała również, że rząd Irlandii bada możliwość łącznego podawania od września szczepionek przeciwko grypie oraz szczepionki przypominającej przeciwko COVID-19 pensjonariuszom domów opieki, osobom powyżej 80. roku życia, pracownikom służby zdrowia i osobom, które cierpią na schorzenia zwiększające ryzyko związane z COVID-19.

Choć Irlandia zaczęła szczepienia przeciw COVID-19 jako jedno z ostatnich państw Unii Europejskiej, obecnie jest w ścisłej czołówce pod względem poziomu zaszczepienia. Przynajmniej pierwszą dawkę dostało ok. 84 proc. dorosłej populacji, a obie – ok. 70 proc.

W Irlandii od 12 dni dobowe bilanse wykrywanych zakażeń oscylują między 1000 a 1400, czyli są na poziomach, na których ostatnio były na przełomie stycznia i lutego. To jednak wciąż znacznie poniżej rekordów zanotowanych na początku stycznia, gdy bilanse przekraczały 6000. Natomiast liczby zgonów zwykle nie przekraczają 10 w tygodniu. Od początku epidemii w Irlandii wykryto 295,4 tys. zakażeń, z powodu których zmarło 5026 osób.


Source link

Leave a Comment