imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Internauci wspólnie z posłami do PE wybiorą zwycięzcę Nagrody Publiczności LUX

LUX-AWARD-2021.jpg


Fot. PE/ luxaward.eu

W tym roku, po raz pierwszy, to publiczność razem z posłami do PE wybierze zwycięzcę Nagrody Publiczności LUX. Głosowanie na najlepszy film poruszający aktualne problemy społeczne i polityczne oraz pokazujący różnorodność europejskiego kina potrwa do 23 maja.

Publiczne ogłoszenie tytułów filmów nominowanych do nowej nagrody odbyło się podczas ceremonii wręczenia European Film Awards (Europejskich Nagród Filmowych) 12 grudnia 2020 r. w Berlinie. Choć zwykle o Nagrodę Publiczności LUX ubiega się pięć filmów, w tym roku ze względu na kryzys związany z COVID-19 do konkursu zakwalifikowano tylko trzy filmy.

Widzowie i posłowie do Parlamentu Europejskiego mogą głosować online na stronie https://luxaward.eu/pl#voting. Głosowanie trwa do 23 maja 2021 r.

Nagrodę Publiczności LUX zdobędzie film, który otrzyma większość głosów publiczności i posłów do PE (w stosunku 50/50). Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas ceremonii wręczenia nagrody w Parlamencie Europejskim w środę 9 czerwca 2021 r. na sesji plenarnej w Strasburgu.

LUX – Europejska Nagroda Publiczności (albo krótko – Nagroda Publiczności LUX) przyznawana przez Parlament Europejski i European Film Academy (EFA, Europejską Akademię Filmową) jest wyrazem zaangażowania Parlamentu Europejskiego w dziedzinę kultury. Inicjatywa ta promuje różnorodność kulturową i zapewnia konkretne wsparcie dla kina i sztuki.

To nowe wyróżnienie jest inspirowane nagrodą LUX – nagrodą filmową Parlamentu Europejskiego ustanowioną w 2007 r. – oraz People’s Choice Award (nagrodą publiczności) przyznawaną przez EFA od 1997 r. Nominowane filmy zwracają uwagę na aktualne problemy społeczne i polityczne, jednocześnie pokazując piękno oraz różnorodność kina europejskiego.

Nowa nagroda ma sprzyjać zacieśnieniu więzi między polityką a obywatelami dzięki zachęcaniu widzów europejskich do aktywnego udziału w głosowaniu na ulubione filmy. Celem jest włączenie widzów w dyskusje o Europie, w emocjonalne „przeżywanie Europy” podczas oglądania inspirujących filmów europejskich.

Według Parlamentu kino – jako środek komunikacji masowej w dziedzinie kultury – jest idealną platformą do dyskusji i refleksji na temat Europy i jej przyszłości. Od czasu powstania w 1988 r. zadaniem European Film Academy, zrzeszającej ponad 3800 filmowców z całej Europy, jest promowanie europejskiej kultury filmowej.

W obliczu pogłębionego przez pandemię COVID-19 obecnego kryzysu gospodarczego i społecznego, który stanowi poważne zagrożenie dla sztuki, kultury i kina, Nagroda Publiczności LUX ma wspierać europejską kreatywność i różnorodność. Promowanie kina europejskiego jest remedium na izolację oraz fizyczne i psychologiczne granice dzielące Europę.

Co oferuje nagroda?

Nagroda Publiczności LUX ma stać się silną marką wspierającą europejskie produkcje filmowe. Inicjatywa ta zwiększa widoczność nominowanych filmów, umożliwia ich dystrybucję za granicą i pomaga im docierać do szerszego grona odbiorców.

Nominowane filmy są opatrzone napisami w 24 językach urzędowych UE, a wiosną, w okresie przewidzianym na pokazy i głosowanie we wszystkich państwach członkowskich UE, odbędą się bezpłatne projekcje w ramach Dni Filmowych LUX.

Podczas Tygodnia Publiczności LUX w maja, w wielu miastach UE zostaną zorganizowane jednoczesne projekcje nominowanych filmów, po których będzie można wziąć udział w dyskusjach z udziałem jednej lub dwóch osób reprezentujących film (np. reżysera, aktora).

Film, który zdobędzie Nagrodę Publiczności LUX, zostanie dostosowany do potrzeb widzów z niepełnosprawnościami wzrokowymi lub słuchowymii będzie promowany w państwach członkowskich UE.

Poprzednie edycje nagrody LUX pomagały filmom znaleźć miejsce na rynku i dotrzeć do szerokiej publiczności. Nowa Nagroda Publiczności LUX pójdzie o krok dalej.

mp/

Źródło informacji: EuroPAP News


Source link

Leave a Comment