imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Internauci samodzielnie demaskują kłamstwa w sieci – trwa trzydniowy #FakeHunter Challenge

DOC.20210611.39518619.plansze_ekran_glowny_02-02.png


Czy technologia 5G i fale elektromagnetyczne wpływają na organizm człowieka oraz jakie jest rzeczywiste oddziaływanie elektrowni węglowych i odnawialnych źródeł energii na otaczające nas środowisko – to tematy, jakie próbują zbadać i wyjaśnić internauci biorący udział w III edycji konkursu #FakeHunter Challenge, zorganizowanego przez Polską Agencję Prasową w dniach 11-13 czerwca.

III edycja konkursu – którego celem jest demaskowanie internetowych fake newsów i dostarczanie wiarygodnych informacji – skupiona jest na tematach gospodarczych: telekomunikacji i energetyce.

W ciągu trzech dni konkursowych zmagań internauci – działający samodzielnie lub w kilkuosobowych zespołach – będą zgłaszali krążące po sieci nieprawdziwe lub wątpliwe informacje. Kolejnym zadaniem będzie samodzielnie opracowanie raportu, w którym wskaże się naukowe i wiarygodne źródła wyjaśniające, jak jest naprawdę.

Jurorami w konkursie będą dziennikarze z zespołu factcheckingowego PAP (https://fakehunter.pap.pl), którzy na co dzień weryfikują pojawiające się w cyberprzestrzeni coraz częściej i na ogromną skalę fałszywe informacje, popularnie zwane fejkami. Dotyczą one wielu dziedzin życia, są publikowane i powielane świadomie lub nieświadomie, ale zawsze wprowadzają w błąd. Ofiarami oszustw informacyjnych w internecie padają nie tylko zwykli ludzie, ale także osoby publiczne czy firmy, których wartość rynkowa z powodu fake newsów jest niszczona.

Tropienie i weryfikacja informacji w sieci nie należy do zadań łatwych, zwłaszcza gdy autor fake newsa manipuluje inteligentnie: miesza kłamstwo z prawdą, zestawia nieporównywalne dane, wplata fragmenty wypowiedzi wyrwane z kontekstu itp. W takiej sytuacji oceniana musi być całość tekstu i jeżeli na podstawie zebranych dowodów i źródeł można wykazać, że zgłoszona treść sumarycznie wprowadza w błąd, ocenia się ją jako fałsz.

Konkursowi towarzyszy w piątek i w sobotę (11-12 czerwca) cykl rozmów i debat, transmitowanych na portalu PAP MediaRoom (https://pap-mediaroom.pl). Rozmowy z naukowcami oraz specjalistami od energetyki i telekomunikacji poświęcone będą m.in. efektywności energetycznej, jaką daje sieć piątej generacji, a także zastosowaniu telekomunikacji w medycynie czy w tworzeniu inteligentnych miast i domów, gdzie zautomatyzowane systemy będą dostosowywać zużycie ogrzewania, światła czy wody.

Swoją wiedzą i obserwacjami podzielą się m.in.: kardiochirurg Grzegorz Religa, przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji Józef Orzeł, profesor WSH w Radomiu dr Leszek Mellibruda, pracujący w NASA naukowiec Artur Chmielewski, profesor matematyki, specjalista od sztucznej inteligencji Andrzej Kisielewicz, ekspert ds. patologii nauki, profesor na Akademii Kaliskiej Marek Wroński, prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski oraz przedstawiciele biznesu – Play i PGNiG. Pełen program wydarzeń towarzyszących konkursowi: https://fakehunter.pap.pl/agendaIII

Na zwycięzców rozpoczętej właśnie i zaplanowanej na cały weekend rywalizacji w ramach #FakeHunter Challenge czekają nagrody pieniężne: 6 tys. za pierwsze miejsce, 4 tys. za drugie i 2 tys. zł za trzecie.

Źródło informacji: PAP

 


Source link

Leave a Comment