imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Innowacyjny Dworzec Systemowy w Dobczynie otwarty dla podróżnych

12_0.jpg


PKP S.A.

Podróżni mogą już korzystać z nowoczesnego dworca kolejowego w Dobczynie. To typowy Innowacyjny Dworzec Systemowy (IDS), którego budowa została dofinansowana z Funduszy Europejskich z programu Infrastruktura i Środowisko.

„Otwarcie nowoczesnego dworca w Dobczynie jest jedną z 12 inwestycji dworcowych realizowanych na trasie Warszawa Wschodnia-Białystok-Kuźnica Białostocka, których wartość dofinansowania z Funduszy Europejskich sięga kwoty niemal 30 milionów złotych, tj. 70% wartości inwestycji. Dzięki dokonanej modernizacji podróżujący na tej trasie będą mogli korzystać z infrastruktury, która jest nie tylko nowoczesna, energooszczędna i dostępna dla wszystkich ale również estetyczna i komfortowa. Polityka Spójności jest wyrazem solidarności z każdym obywatelem UE bez względu na jego miejsce zamieszkania, a oddawany dziś do użytku dworzec, jest tego naocznym przykładem. Gratulujemy realizacji tego projektu, a wszystkim podróżującym przez Dobczyn życzymy szczęśliwej podróży” – powiedziała Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Przestrzeń obsługi podróżnych wewnątrz dworca charakteryzuje jasna kolorystyka i duży dostęp światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnia jest wyposażona w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. Pod zadaszeniem znajdują się stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów.

Dworzec w Dobczynie jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Jest tu m.in. w oznakowanie w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Budynek jest również przyjazny środowisku i bezpieczny. Na jego dachu znajduje się 12 paneli fotowoltaicznych. Do ogrzewania i chłodzenia budynku służy pompa ciepła. Znajduje się tu też oświetlenie w energooszczędnej technologii LED. Dworzec jest wyposażony w system inteligentnego zarządzania budynkiem, który steruje pracą urządzeń i instalacji. Takie rozwiązania optymalizują zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Nadzoruje on również prace nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, w tym monitoringu czy kontroli dostępu.

Dworzec zostały zrealizowany w ramach projektu „Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 6 na odcinku Warszawa Wschodnia – Białystok – Kuźnica Białostocka” w programie Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Koszt całkowity projektu to ponad 53 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 29,6 mln zł.

W projekcie zaplanowano prace na dworcach w 12 lokalizacjach (Ząbki, Tłuszcz, Dobczyn, Przetycz, Chrzęsne, Barchów, Czyżew, Szepietowo, Jabłoń Kościelna, Racibory, Zdrody Nowe, Wasilków), z pośród których oddano dotychczas 7 obiektów (Szepietowo, Jabłoń Kościelna, Wasilków, Racibory, Chrzęsne, Barchów, Dobczyn).

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Source link

Leave a Comment