imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Inflacja przyspieszyła – najszybciej drożeje żywność

ar7

Strona główna > Polska > Inflacja przyspieszyła – najszybciej drożeje żywność Inflacja przyspieszyła – najszybciej drożeje żywność AdRo203 Polska 1

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że wzrost cen jest coraz szybszy. Szczególnie szybko rosną ceny żywności.

Na koniec maja GUS odnotował inflację na poziomie 2,4% w stosunku rok do roku. W kwietniu inflacja w stosunku rocznym była na poziomie 2,2%. Sam kwiecień był już miesiącem w którym wzrost cen był największy od stycznia 2011 roku. Najszybciej rosną ceny żywności. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w maju o aż 5 % rok do roku i to one w dużej mierze odpowiadają za przyspieszenie inflacji, napisał 14 czerwca portal Money.pl.

„Prognozujemy, że dynamika CPI wkrótce osiągnie cel inflacyjny a na koniec roku będzie w okolicach 3 proc. Przyszłoroczna ścieżka inflacji będzie zależeć od przełożenia wyższych cen energii dla średnich i dużych firm (zaczynając od połowy roku) na ceny konsumenckie. Przyjmujemy, że inflacja zajdzie wyżej i pozostanie podwyższona dłużej niż obecnie zakłada RPP. Jerzy Osiatyński, członek Rady o umiarkowanych poglądach, powiedział po danych, że w przyszłym roku powinna być rozważona podwyżka stóp (co jest zgodne z jego poprzednimi wypowiedziami)” – Money.pl przytacza opinię analityków banku Santander.

W ogólnym wzroście cen żywności duży udział ma znaczące zdrożenie wieprzowiny, głównego mięsa kupowanego i spożywanego w Polsce. Na koniec maja wieprzowina była aż o 12,1% droższa niż rok wcześniej. Tylko w ciągu poprzedniego miesiąca mięso to zdrożało o 4,1%. Wiąże się to głównie ze spadkiem podaży na światowych rynkach, związanych z plagą Afrykańskiego Pomoru Świń w Chinach, gdzie wybić trzeba było aż 800 tys. osobników trzody chlewnej.

Ale jeszcze bardziej zdrożały warzywa. Aż 22,6% w ciągu roku i o 4,2% w maju. Money.pl tłumaczy, że wszystko przez suszę i słabe zbiory w ubiegłym roku. „Na ceny żywności wpływ miał też drożejący dla dużych firm prąd. Niektóre rodzaje, jak na przykład pieczywo, wymagają dużego zużycia energii elektrycznej. Pieczywo zdrożało w ciągu roku o 9,8%” – informuje portal.

money.pl/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/inflacja-przyspieszyla-najszybciej-drozeje-zywnosc/ 23.06.2019
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment