imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Indonezja. Niezwykłe odkrycie naukowców. Przedstawia świnię

n9pscoxnzwp3ubtisut3g69wnb3ajqpt.png


Malowidło, które ma co najmniej 51 200 lat, odnaleziono w jaskini Leang Karampuang na wschodniej indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Próbki pobrano w 2017 roku, ale datowano je dopiero na początku tego roku.

 

Naukowcy wykorzystali do datowania metodę uranowo-torową, która pozwala na bardzo dokładne określenie wieku. Tej samej metody użyto do oszacowania wieku malowidła znajdującego się w pobliskiej jaskini – Leang Bulu’ Sipong 4. Okazało się, że ma około 48 tys. lat i jest dużo starsze niż wcześniej przypuszczano.

Najstarszy rysunek w jaskini

Poprzednim rekordzistą był rysunek dzikiej świni sprzed co najmniej 45 tys. lat, który znaleziono w jaskini w Leang Tedonnge, położonej około 10 km od Leang Karampuang.

 

ZOBACZ: “Rewolucyjne odkrycie” na Kujawach. Celtyckie przedmioty na dnie jeziora

 

Malowidło przedstawia troje ludzi i dziką świnię. Adhi Agus Oktaviana, główny autor badania i doktorant na Uniwersytecie Griffith, stwierdził, że odkrycia są “bardzo zaskakujące”. Podkreślił, że żadne malowidło z terenów Europy nie jest tak stare, jak to z Indonezji.

 

Adam Brumm, profesor z Uniwersytetu Griffith, który współtworzył opracowanie, zwrócił uwagę, że w wielu przypadkach malowidła z indonezyjskich jaskiń przedstawiają świnie brodawkowate. Wysnuł wniosek, że zwierzęta te musiały być istotne dla tamtejszych plemion.

 

Malowidło z IndonezjiPAP/EPA/BRIN / HANDOUT

Malowidło z Indonezji

 

 

– Widzimy, że były dla nich ważne także symbolicznie, a może nawet duchowo – powiedział profesor.

 

ZOBACZ: Były zamknięte od kilkuset lat. Niezwykłe odkrycie na “Wawelu Mazowsza”

 

Hiszpańscy naukowcy twierdzą, że to malowidło nie jest najstarsze. Zgłaszają, że podobne rysunki znalezione w jaskiniach w Kantabrii, Andaluzji i Estremadurze mają ponad 64 tys. lat. Ich odkrycia nie są jednak uznawane przez środowisko naukowe. Najstarsze ślady twórczości człowieka pochodzą sprzed 70 tys. lat, jednak są to proste figury, które nie przedstawiają żadnych konkretnych scen lub postaci.

Badanie dotyczące indonezyjskiego malowidła zamieszczono w czasopiśmie Nature. Opracowali je naukowcy z Griffith University, Southern Cross University oraz indonezyjskiej Krajowej Agencji Badań i Innowacji. 
 

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment