Bank Pekao S.A. jako pierwsza uniwersalna instytucja finansowa na świecie, oferuje karty kredytowe, które jednocześnie są dziełami sztuki. Unikatowe 440 karty kredytowe powstały we współpracy z artystą malarzem Rafałem Bujnowskim.
Jarosław Fuchs, wiceprezes Banku Pekao S.A. uczestniczył w panelu „Unique – Kiedy sztuka kreuje biznes” w ramach IMPACT’23 w Poznaniu, podczas którego zaprezentował ten unikatowy projekt.
„Udało nam się porozumieć z panem Rafałem Bujnowskim, aby stworzyć mocną relację jego twórczości z biznesem. Razem z naszymi przyjaciółmi z Mastercard pomyśleliśmy, że należy zrobić mocny krok dalej i tę sztukę stokenizować [red. tokenizacja to forma zamiany konkretnej wartości na wartość cyfrową]. Projekt Unique to dzieło niestandardowe. Łączy ze sobą świat sztuki, świat biznesu i świat nowych technologii” – powiedział prezes Fuchs.
Na awersie karty widoczna jest wyłącznie reprodukcja fragmentu obrazu Bujnowskiego, a na rewersie znajdują się wszystkie informacje wymagane dla funkcjonowania karty kredytowej w praktyce. Karty mają specjalne passe-partout i dzięki tej oprawie można je wyeksponować w sposób, w jaki pokazuje się np. obrazy.
Rafał Bujnowski, który wraz z m.in. Wilhelmem Sasnalem i Marcinem Maciejowskim, należy do grupy artystycznej „Ładnie”, na ścianie pracowni powiesił płótno, które służyło jako podkład pod kolejne obrazy. W ramach projektu „Unique” ślady powstałe podczas malowania mniejszych obrazów zostały uwiecznione na tym płótnie. W ten sposób powstał obraz „Ściana pracowni”, który trafił do kolekcji Banku Pekao S.A. Bujnowski wybrał i sfotografował fragmenty tego dzieła, które z kolei zostały nadrukowane na limitowaną serię kart kredytowych. W ten sposób powstało 440 kart o niepowtarzalnym wyglądzie, a każdej z nich towarzyszy niewymienialny token. W tym wypadku stworzenia NFT dla banku podjęła się firma SmartVerum.
NFT (ang. non-fungible token), czyli niewymienialny token, to cyfrowa jednostka danych oparta na architekturze blockchain, którą użytkownicy protokołu mogą między sobą handlować. Zalicza się do nich m.in. kolekcjonerskie karty sportowe, wirtualne nieruchomości i wirtualne dzieła sztuki.
Prezes podkreślił, że dzięki projektowi „Unique” do banku zgłasza się wielu artystów, którzy chcieliby nawiązać podobną współpracę.
„To nie jest łatwe do zrealizowania, ponieważ jako bank, działamy w innym obszarze biznesu, ale ten projekt nas trochę humanizuje. Pokazuje, że bankowość to nie są wyłącznie pieniądze, twarde negocjacje, trudne kredyty, ale jest w niej również to, co w jakiś sposób łączy się z naszą duszą, naszymi myślami, naszymi marzeniami. To jest kierunek, w którym jako bank, chcemy iść” – tłumaczył prezes Fuchs.
Bank Pekao S.A., który jest właścicielem kolekcji liczącej około 1200 obrazów artystów polskich, m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jerzego Nowosielskiego, nie wyklucza w przyszłości współpracy z artystami młodego pokolenia. „Być może w przyszłości będziemy współpracować z artystami, którzy tworzyć będą wyłącznie cyfrowo, którzy nie stworzyli fizycznie dzieła sztuki, którzy tworzyć będą tokeny” – powiedział prezes Fuchs.
Reprodukcje obrazów z kolekcji banku oglądać można na specjalnej stronie internetowej poświęconej temu zbiorowi, natomiast oryginały udostępniane są na wystawach czasowych w największych muzeach Polski. Obecnie wystawiane są w warszawskim Pałacu Czapskich, siedzibie Akademii Sztuk Pięknych.
Źródło informacji: PAP MediaRoom