imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

IMPACT’23: limitowane karty kredytowe Banku Pekao S.A. niczym dzieła sztuki

00021000.jpg


Bank Pekao S.A. jako pierwsza uniwersalna instytucja finansowa na świecie, oferuje karty kredytowe, które jednocześnie są dziełami sztuki. Unikatowe 440 karty kredytowe powstały we współpracy z artystą malarzem Rafałem Bujnowskim.

Jarosław Fuchs, wiceprezes Banku Pekao S.A. uczestniczył w panelu „Unique – Kiedy sztuka kreuje biznes” w ramach IMPACT’23 w Poznaniu, podczas którego zaprezentował ten unikatowy projekt. 

„Udało nam się porozumieć z panem Rafałem Bujnowskim, aby stworzyć mocną relację jego twórczości z biznesem. Razem z naszymi przyjaciółmi z Mastercard pomyśleliśmy, że należy zrobić mocny krok dalej i tę sztukę stokenizować [red. tokenizacja to forma zamiany konkretnej wartości na wartość cyfrową]. Projekt Unique to dzieło niestandardowe. Łączy ze sobą świat sztuki, świat biznesu i świat nowych technologii” – powiedział prezes Fuchs. 

Na awersie karty widoczna jest wyłącznie reprodukcja fragmentu obrazu Bujnowskiego, a na rewersie znajdują się wszystkie informacje wymagane dla funkcjonowania karty kredytowej w praktyce. Karty mają specjalne passe-partout i dzięki tej oprawie można je wyeksponować w sposób, w jaki pokazuje się np. obrazy. 

Rafał Bujnowski, który wraz z m.in. Wilhelmem Sasnalem i Marcinem Maciejowskim, należy do grupy artystycznej „Ładnie”, na ścianie pracowni powiesił płótno, które służyło jako podkład pod kolejne obrazy. W ramach projektu „Unique” ślady powstałe podczas malowania mniejszych obrazów zostały uwiecznione na tym płótnie. W ten sposób powstał obraz „Ściana pracowni”, który trafił do kolekcji Banku Pekao S.A. Bujnowski wybrał i sfotografował fragmenty tego dzieła, które z kolei zostały nadrukowane na limitowaną serię kart kredytowych. W ten sposób powstało 440 kart o niepowtarzalnym wyglądzie, a każdej z nich towarzyszy niewymienialny token. W tym wypadku stworzenia NFT dla banku podjęła się firma SmartVerum.

NFT (ang. non-fungible token), czyli niewymienialny token, to cyfrowa jednostka danych oparta na architekturze blockchain, którą użytkownicy protokołu mogą między sobą handlować. Zalicza się do nich m.in. kolekcjonerskie karty sportowe, wirtualne nieruchomości i wirtualne dzieła sztuki.

Prezes podkreślił, że dzięki projektowi „Unique” do banku zgłasza się wielu artystów, którzy chcieliby nawiązać podobną współpracę.

„To nie jest łatwe do zrealizowania, ponieważ jako bank, działamy w innym obszarze biznesu, ale ten projekt nas trochę humanizuje. Pokazuje, że bankowość to nie są wyłącznie pieniądze, twarde negocjacje, trudne kredyty, ale jest w niej również to, co w jakiś sposób łączy się z naszą duszą, naszymi myślami, naszymi marzeniami. To jest kierunek, w którym jako bank, chcemy iść” – tłumaczył prezes Fuchs. 

Bank Pekao S.A., który jest właścicielem kolekcji liczącej około 1200 obrazów artystów polskich, m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jerzego Nowosielskiego, nie wyklucza w przyszłości współpracy z artystami młodego pokolenia. „Być może w przyszłości będziemy współpracować z artystami, którzy tworzyć będą wyłącznie cyfrowo, którzy nie stworzyli fizycznie dzieła sztuki, którzy tworzyć będą tokeny” – powiedział prezes Fuchs. 

Reprodukcje obrazów z kolekcji banku oglądać można na specjalnej stronie internetowej poświęconej temu zbiorowi, natomiast oryginały udostępniane są na wystawach czasowych w największych muzeach Polski. Obecnie wystawiane są w warszawskim Pałacu Czapskich, siedzibie Akademii Sztuk Pięknych. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Source link

Leave a Comment