imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w Polsce i gwałtownym wzrostem stanu wód w pięciu województwach

g8mdvwraucy94zizxbdt4wext56gzgvk.jpg


Drugi stopień ostrzeżeń hydrologicznych obowiązuje: od wybrzeża zachodniego (Bałtyk Południowy; woj. zachodniopomorskie) po wybrzeże wschodnie (Bałtyk Południowo-Wschodni woj. pomorskie) i na obszarze rzek Przymorza (woj. pomorskie). Ponadto, również w okolicach Zlewni Górny Ełk, Górna Jegrznia (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Zlewni Biebrzy i środkowej Narwi(woj. podlaskie).

 

ZOBACZ: Silny wiatr – orkan Eunice. Straż pożarna: ostatniej doby ponad 24,8 tys. interwencji

 

IMGW ostrzega, że w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku i spływem wód opadowych, a także prognozowanym silnym wiatrem przewiduje się duże wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych.

 

Czerwony alert hydrologiczny 

Czerwony alert hydrologiczny drugiego stopnia dotyczy też obszaru Dolnego Śląska w pasie od Zlewni Nysy Łużyckiej do Zgorzelca po Nysę Kłodzką ze Ścinawką. “Wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych” spodziewane są w tych rejonach w związku z prognozowanymi opadami deszczu oraz z dodatnią temperaturą powierza, sprzyjającą tajaniu pokrywy śnieżnej.

 

ZOBACZ: IMGW ostrzega: porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość nawet 120 km/h

 

Natomiast na Żuławach i Zalewie Wiślanym (woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie) obowiązują żółte ostrzeżenie pierwszego stopnia.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

 

Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Silny wiatr w całej Polsce 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł przed silnym wiatrem we wszystkich województwach. Alerty pierwszego i drugiego stopnia obowiązują od wczesnych godzin porannych w poniedziałek do wtorku do godziny 16.00.

 

Czerwony alert drugiego stopnia dotyczy Wybrzeża w pasie od Świnoujścia po Elbląg. Wydano go dla powiatów: Świnoujście, kamieński, gryficki, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, słupski, lęborski, wejherowski, pucki, Gdynia, Gdański, nowodworski. IMGW prognozuje tam wiatr o średniej prędkości 70-90 km/h, w porywach do 90-115 km/h.

 

“Za strefą opadów notujemy silniejsze porywy wiatru. W Jeleniej Górze zanotowano pory wiatru o prędkości 72 km/h (20 m/s) a w Świnoujściu i Słubicach 68 km/h (19 m/s). W najbliższym czasie, szczególnie na Wybrzeżu, porywy mogą dochodzić do 100 km/h.” – podaje w poniedziałek IMGW.

 

 

W pozostałej części kraju obowiązuje żółte ostrzeżenie pierwszego stopnia. Oznacza to wiatr wiejący ze średnią prędkością 55-70 km/h, którego porywy mogą sięgnąć 70-90 km/h.

nb/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment