imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Hiszpania. Tłumy na ulicach. Chcą uwolnienia katalońskiego rapera

r6scswwfzodmfy79zaady418c1k1oajo.jpg


Tysiące mieszkańców Hiszpanii wzięło udział w sobotnich manifestacjach z żądaniem uwolnienia osadzonego od 16 lutego katalońskiego rapera Pablo Hasela. Odbywa on karę więzienia, zasądzoną mu w 2018 r., za obrazę organów państwa i pochwalanie terrorystów z baskijskiej organizacji ETA.

Wprawdzie przed trzema laty sąd orzekł dla Hasela karę 9 miesięcy pozbawienia wolności, ale 12 marca 2021 r. została mu ona podwyższona do 16 miesięcy z powodu odmowy przez muzyka zapłaty grzywny.

 

Według hiszpańskiej policji największe manifestacje w sobotę miały miejsce w Madrycie i Barcelonie.

 

Marsze zwolenników Hasela odbyły się również w kilkunastu innych hiszpańskich miastach, w tym m.in. w Gijonie, Maladze, Alicante, Tarragonie, Saragossie, Geronie, Caceres, a także w Leridzie, gdzie odsiaduje wyrok kataloński muzyk.

 

ZOBACZ: Hiszpania: protesty uliczne po uwięzieniu katalońskiego rapera Pablo Hasela

 

Wprawdzie większość manifestacji poparcia dla Hasela miała spokojny przebieg, ale część ich uczestników wznosiło hasła wrogie hiszpańskiej monarchii oraz obrażało pilnujących porządku policjantów.

 

Osadzenie w więzieniu Hasela doprowadziło w drugiej połowie lutego do licznych protestów, głównie w największych miastach Katalonii, a także we wspólnotach autonomicznych Madrytu, Kraju Basków i Andaluzji.

 

W zamieszkach, które wybuchły kilka godzin po doprowadzeniu Hasela przez policję do więzienia, brali udział głównie katalońscy separatyści i anarchiści. Straty spowodowane w centrum Barcelony, gdzie odbyło się najwięcej protestów, przekroczyły 1,5 mln euro.

dsk/ PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment