imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Hajnówka: kilkadziesiąt wniosków o ukaranie osób zakłócających Marsz Żołnierzy Wyklętych

aa66

Strona główna > Polska > Hajnówka: kilkadziesiąt wniosków o ukaranie osób zakłócających Marsz Żołnierzy Wyklętych Hajnówka: kilkadziesiąt wniosków o ukaranie osób zakłócających Marsz Żołnierzy Wyklętych AdRo203 Polska 0

Policja skierowała do sądu 20 wniosków o ukaranie osób, głównie członków stowarzyszenia Obywatele RP, którzy utrudniali przejście uczestnikom IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Odbył się on 23 lutego w Hajnówce. Zakłócającym patriotyczną manifestację przeszkadzało m.in. hasło „Nie islamska, nie laicka, ale Polska katolicka”.

W tegorocznym IV Marszu Żołnierzy Wyklętych, który odbył się 23 lutego w Hajnówce wzięło udział około 300 osób. Marsz w sposób pokojowy szedł ulicami Hajnówki. Próbowało go zatrzymać, kładąc się na jezdni, kilkadziesiąt osób. Byli to głównie członkowie stowarzyszenia Obywatele RP. Policja usunęła te osoby z trasy przemarszu.

Po zakończeniu patriotycznej manifestacji Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce wszczęła postępowanie sprawdzające wobec 77 osób, próbujących zakłócić legalne zgromadzenie. Do tej pory do sądu skierowano 20 wniosków o ukaranie, natomiast wobec 57 osób trwają czynności wyjaśniające.

Osoby, które nie chciały dopuścić do przejścia Marszu Wyklętych ulicami Hajnówki, twierdziły, że jest to „marsz nacjonalistów”. Dowodem na to miały być hasła umieszczone na banerach niesionych przez uczestników marszu, bądź przez nich skandowane. Chodzi m. in. o hasła „Idzie nowe pokolenie, niesie Polsce odrodzenie” lub „Nie islamska, nie laicka, ale Polska katolicka”. Jeden z liderów marszu powiedział przez megafon „Kochem Polskę, chce żeby była narodowa i katolicka”, co również wywołało oburzenie, protesty i złorzeczenia przeciwników marszu.

Wybór Hajnówki na miejsce Marszu Żołnierzy Wyklętych, jak twierdzą jego organizatorzy wywodzący się ze środowisk narodowych, jest wyrazem wsparcia dla polskich patriotów. Patrioci w tym mieście, leżącym w południowej części województwa podlaskiego, mają problemy z manifestowaniem swojej polskości i świętowaniem tu rocznic związanych z Polskim Podziemiem Niepodległościowym. Każdego roku, od czasu gdy odbywa się Marsz Żołnierzy Wyklętych, burmistrz Hajnówki wydaje zakaz jego przeprowadzenia. Również za każdym razem zakaz ten uchyla sąd.

Adam Białous

Za: https://www.pch24.pl/hajnowka–kilkadziesiat-wnioskow-o-ukaranie-osob-zaklocajacych-marsz-zolnierzy-wykletych,69299,i.html

3.07.2019

czerwona hajnówka
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment