imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Gwiazda betlejemska: symbol świąt Bożego Narodzenia. Jak podlewać? Jak o nią dbać?

000GFX7SB73TVX1C-C429.jpg


Gwiazdę betlejemską zdobią tzw. przylistki. To pięknie wybarwione liście, które tworzą ozdobną rozetę na samym czubku łodygi. Pozostałe liście są zielone. Przylistki mogą występować w kolorze ognistej czerwieni. Dostępne są także poinsecje o barwie różowej, białej lub łososiowej. Niektóre są jednolite lub mają nakrapiane cętki.

Zazwyczaj można dostać mniejsze okazy z jednym lub dwoma pędami. Największe gwiazdy betlejemskie potrafią mieć ich nawet kilka. Na roślinę należy uważać, ponieważ ma trujący sok, który wydobywa się z liści i łodyg.

Kwiaty są elementem bożonarodzeniowych aranżacji i pięknie prezentują się na świątecznym stole. Przed świętami gwiazdy betlejemskie można dostać w wielu sklepach dyskontowych i kwiaciarniach. Zanim zabierzesz ją do domu, zwróć szczególną uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim obejrzyj dokładnie liście i sprawdź, czy nie bytują na nich szkodniki (np. wciornastki). Jeżeli wilczomlecz pod barwną koroną ma żółte liście, lepiej nie bierz takiego egzemplarza.

Pamiętaj też o tym, aby po przyniesieniu gwiazdy betlejemskiej do domu nie przesadzać jej do nowej doniczki. Zrób to dopiero w okresie spoczynku poinsecji, który przypada na okres wiosenny.

Wilczomlecza pięknego nie należy ustawiać w pobliżu kaloryfera czy kominka. Gdy roślinie będzie za ciepło, jej liście mogą żółknąć i opadać. Gwiazda betlejemska nie lubi też zimna i przeciągów, dlatego powinna stać z dala np. od drzwi balkonowych i okien. Zanim przyniesiesz ją do domu, poproś o owinięcie kwiatów i doniczki papierem. Nawet krótka ekspozycja na mróz może zaszkodzić roślinie.

Jeśli chodzi o podlewanie, rób to dopiero wtedy, gdy ziemia lekko przeschnie. Nie doprowadzaj jednak do nadmiernej suchości gleby, bo poinsecja zacznie szybko marnieć.

Roślinę można też zasilać nawozem do kwiatów ozdobnych, ale zacznij ją wzmacniać dopiero w okresie od maja do października. Kiedy gwiazda już przekwitnie, przytnij ją na wysokości 10-15 cm.

Udało ci się odratować roślinę z zeszłego roku?  Jeżeli chcesz, aby gwiazda betlejemska zabarwiła swoje przylistki i wytworzyła kwiaty także w tym roku, umieść ją w ciemnym miejscu z ograniczonym dostępem do światła na co najmniej dziesięć godzin dziennie. Najlepiej zaciemnianie zacząć już od września, aby roślina miała czas na ponowne zakwitnięcie.

 


Source link

Leave a Comment