imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Grzyby: Uszak bzowy w polskich lasach. Grzyby mun rosną też zimą, są smaczne i zdrowe

000GKHHKKGI8NJUK-C429.png


Grzyby mun  są znane prawdopodobnie wszystkim miłośnikom kuchni azjatyckiej. Pod tą potoczną nazwą kryją się dwa gatunki – uszak gęstowłosy, występujący w strefie tropikalnej oraz uszak bzowy, popularny w polskich lasach.

Uszaki bzowe są zaliczane do gatunków jadalnych. Wykorzystuje się je głównie w potrawach orientalnych, takich jak azjatyckie zupy, sosy czy makarony. W sklepach najczęściej możemy kupić uszaka gęstowłosego w formie suszonej.

Grzyby mun można również gotować, smażyć czy marynować.

Zbierając je w lesie należy jednak zachować ostrożność – gatunek ten pochłania toksyny z gleby. Zjedzenie zbyt dużej ilości na raz może więc być szkodliwe, szczególnie, jeśli nie wiemy na jakim podłożu rośnie.

Dla bezpieczeństwa zaleca się, by jednorazowa dawka nie przekraczała 250 g. Nie należy również zbierać przerośniętych owocników.

Na grzybobranie natomiast warto wybrać się z atlasem, ponieważ uszaka bzowego łatwo pomylić ze spokrewnionymi, lecz niejadalnymi gatunkami.

Ten gatunek grzybów szczególnie upodobał sobie pnie drzew lub martwe drewno. Uszaki bzowe często porastają pnie czarnego bzu, co wyjaśnia ich nazwę. Można je znaleźć w lasach, a nawet parkach czy przydomowych ogrodach. 

Uszak brązowy jest grzybem całorocznym. Często nazywa się go również grzybem zimowym – kępy ich owocników można zauważyć przez całą zimę (jeśli nie jest zbyt mroźna) oraz na początku wiosny.

Ostatnio zdjęcie grzybów mun opublikował Karkonoski Park Narodowy. Należy jednak pamiętać, że w parkach narodowych i rezerwatach zbieranie grzybów czy owoców jest zabronione.


Source link

Leave a Comment