imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Grzegorz Dobiecki “Międzynarodowiec”. Nowa książka dziennikarza Polsat News

000JCLJ5IYAJWWSA-C461-F4.jpg


Grzegorz Dobiecki pisze o wojnie i polityce, ale też o zwierzętach, przedmiotach i strojach, książkach, piosenkach i mitach. Czym mogą zakończyć się sukcesem igrzyska śmierci Xi i Putina? Na co głosujemy w konkursie Eurowizji? Co mąż stanu ma pod kapeluszem? To jedynie kilka tematów ze zbioru jego felietonów.

Dobiecki tka swoje felietony z nitek ironii i empatii, erudycji i zdziwienia. Łowi perły tam, gdzie inni widzą tylko muliste dno. Tworzy świat odrębny, celuje z boku, ale trafia w samo sedno.

~ Dariusz Rosiak

Autor przygląda się światu z boku i nie ucieka od trudnych zagadnień. W jego erudycyjnych felietonach sprawy międzynarodowe ścierają się z filozofią.

Wierni słuchacze Raportu… (jak choćby niżej podpisany) wiedzą, jak cenne potrafi być spojrzenie z boku i jak genialne są felietony redaktora Dobieckiego. Może dlatego że, prawdę powiedziawszy, to w ogóle nie są felietony, tylko bogato zdobione eseje z pogranicza spraw międzynarodowych i filozofii. Ich Autor nie tylko jest specjalistą w bezbłędnym wyciąganiu istoty z trudnych tematów, ale jeszcze czyni to w postaci błyskotliwych aforyzmów. Te teksty aż się skrzą od językowej elegancji, nienachalnej erudycji i kulturowych odniesień. Literacka uczta.

~ Adam Bogumił “Łona” Zieliński

"Międzynarodowiec, czyli paradoksy globalnego zaścianka" - nowa książka Grzegorza Dobieckiego

“Międzynarodowiec, czyli paradoksy globalnego zaścianka” – nowa książka Grzegorza Dobieckiego/.

Grzegorz Dobiecki. Kilka słów o autorze

Grzegorz Dobiecki to polski dziennikarz, korespondent i publicysta. Jest prowadzącym magazynu Polsat News – “Dzień na Świecie”. Ukończył prawo oraz, podyplomowo, dziennikarstwo, na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją karierę zaczynał w Polskim Radiu.

Świat pędzi oszalały. Gubi barwy i kształty. Rzeczywistość przez okno mknącego ekspresu. Aż chcesz się zatrzymać. Przyjrzeć. Dotknąć. Posmakować. Tak pokazuje nam świat Grzegorz Dobiecki – dziennikarz, smakosz, koneser. Polecam.

~ Paweł Reszka

Po wyjeździe do Francji zatrudnił się w Radio France Internationale, a następnie został korespondentem TVP oraz “Rzeczpospolitej”, a także współpracował z RMF FM. Swoje teksty publikował m.in. na łamach “Rzeczpospolitej”, “Polityki” czy “Wprost”. Jednak od 2008 roku jest związany z Polsat News, gdzie do 2017 roku prowadził program “To był dzień na świecie”, komentując wydarzenia międzynarodowe.

Dobiecki pojawia się również w podcaście “Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka, gdzie przygotowuje rubrykę “Świat z boku”.

W 2012 nominowany do nagrody Wiktora w kategorii komentator lub publicysta, a w 2021 – do Telekamery w kategorii prezenter informacji.

Jest autorem książek: “Świat z boku. Absurdy zagranicy” z 2022 roku oraz “Międzynarodowiec, czyli paradoksy globalnego zaścianka” z 2024 roku.

“Graffiti”: Grzegorz Schetyna o sytuacji na granicy i budżecie /Polsat News/Polsat News


Source link

Leave a Comment