imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Grecja. Wielki pożar na wyspie. Nowe informacje o sprawcach

c6omdsp53s9f2qfsvwijvtxymftwrrza.jpgGrecka prokuratura postawiła zarzuty ośmiu obywatelom Kazachstanu w związku z pożarem, który wybuchł 21 czerwca na wyspie Hydra w pobliżu Aten. Według śledczych został on wywołany przez fajerwerki wystrzelone z jachtu, na którym mieli imprezować zagraniczni turyści.

Pożar wybuchł w miniony piątek w lesie na znanej wyspie turystycznej, która leży na południe od Aten. Został opanowany, ale z trudem. Do plaży nie prowadzą żadne drogi, strażacy musieli dostać się na nią drogą morską. W tym czasie zrzucano wodę z helikopterów.

 

– Jesteśmy oburzeni, że niektórzy ludzie tak nieodpowiedzialnie rzucają fajerwerki do sosnowego lasu – powiedział greckiemu nadawcy ERT burmistrz Hydry, Giorgos Koukoudakis.

 

ZOBACZ: Pożar neogotyckiego pałacu. Ponad 4 godziny akcji gaśniczej

Grecja. Wystrzelili fajerwerki z jachtu i wywołali pożar

Według władz pożar wywołany przez fajerwerki wystrzelone z jachtu. Według śledczych miało to spowodować wybuch dużego pożaru lasu na wyspie.

Wcześniej w związku z pożarem aresztowano kapitana i pierwszego oficera jednostki. Pozostałych jedenastu członków załogi, którym również postawiono zarzuty, po zatrzymaniu wypuszczono na wolność. Cała załoga nie przyznała się do winy.

 

Nie ma wystarczających dowodów, by powiązać ze sprawą załogę jachtu – twierdzi Reuters, powołując się na rozmowy z osobami zaznajomionymi ze sprawą. Kapitan jako pierwszy miał poinformować służby o pożarze. Jacht, na którym pracowała załoga, był zakotwiczony około 350 metrów od brzegu.

 

ZOBACZ: Fala upałów w Grecji. Rośnie tragiczny bilans

 

Epicentrum pożaru było oddalone od zamieszkanych miejscowości, znajdowało się w trudno dostępnym terenie. W akcji gaśniczej, trwającej do godzin porannych, brali też udział wolontariusze. Ogień pochłonął około 300 tys. metrów kwadratowych lasu.

 

Władze Grecji ostrzegają, że będzie to bardzo trudne lato pod względem pożarów. W związku z wysokimi temperaturami, niewielkimi opadami i silnym wiatrem środki zapobiegania pożarom zaczęto wdrażać najwcześniej w historii. 


mak
/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment