imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Grecja. Nowe obostrzenia. Tylko zaszczepieni mogą zjeść wewnątrz restauracji

7o4u6cch51y6hssm5fnu4gdv1rdgm7uz.jpg


W Grecji w piątek weszły w życie nowe obostrzenia, w związku z tym, że kraj zmaga się ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Jedynie osoby z zaświadczeniami o zaszczepieniu będą mogą być obsługiwane we wnętrzach restauracji, barów i kawiarni. Nowa zasada nie dotyczy miejsc na świeżym powietrzu.

Jest to najnowsze z serii ograniczeń mających na celu ratowanie letniego sezonu turystycznego i obejmuje także turystów zagranicznych.

Osoby zaszczepione twierdzą, że nowe obostrzenie jest ceną, jaką będą musieli zapłacić ci, którzy odmawiają zaszczepienia.

 

– Zgadzam się, że osoby zaszczepione powinny mieć pewne przywileje. Jeśli ktoś nie chce się zaszczepić, to jego wybór, lecz wtedy obowiązują go pewne ograniczenia – powiedział Yiannis Kamalakis, klient kawiarni w Atenach.

Protest antyszczepionkowców

W środę ponad 5 tys. protestujących antyszczepionkowców, machając greckimi flagami i drewnianymi krzyżami, demonstrowało przed parlamentem w Atenach w sprzeciwie wobec rządowemu programowi szczepień.

 

ZOBACZ: Koronawirus. WHO domaga się kontroli w chińskich laboratoriach

 

Do tej pory około 41 proc. Greków powyżej 15 lat zostało całkowicie zaszczepionych. Wcześniej w tym tygodniu rząd nakazał obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia i pracowników domów opieki.

 

Rząd uruchomił COVID FREE GR, aplikację, która może skanować europejskie cyfrowe świadectwa szczepień, aby pomóc firmom w sprawdzaniu klientów i przestrzeganiu reguł antycovidowych.

Ponad 2 tys. nowych zakażeń

Władze chcą uniknąć nowego lockdownu, a właściciele firm twierdzą, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc w osiągnięciu sukcesu. Gospodarka Grecji z powodu pandemii skurczyła się w ubiegłym roku o 8,2 proc.

 

ZOBACZ: Włochy i Izrael. Nasila się atak wariantu koronawirusa Delta, umierają głównie niezaszczepieni

 

– Jesteśmy za działaniami rządu. Naszą jedyną obawą jest to, że zwiększają one koszty naszej działalności – powiedział Yiannis Chatzitheodosiou, szef ateńskiej Izby Handlowej.

 

W piątek Grecja zgłosiła 2 691 przypadków Covid-19, co daje łącznie 453 200 zakażeń. Zarejestrowano 12 833 zgony, w tym 14 w piątek.

dsk/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment