imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Gotowe scenariusze lekcji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego

DOC.20220228.41751499.1.jpg


Na początku zeszłego roku GDDKiA opublikowała serię filmów edukacyjnych skierowanych do najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz do młodzieży. Dziś przedstawia – jako uzupełnienie filmów – gotowe scenariusze lekcji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD). Mogą z nich skorzystać nauczyciele lub inne osoby prowadzące zajęcia w tych grupach wiekowych.

Kadr z filmu animowanego „Stosuj jazdę na suwak!”. Widoczne z lotu ptaka zwężenie jezdni z dwóch do jednego pasa ruchu. Samochody ustawiają się w kolejce oczekując na przejazd, zgodnie z zasadą tzw. suwaka.

Scenariusze lekcji oparte są o tematykę ujętą we wspomnianych filmach. Te przeznaczone do prowadzenia zajęć z dziećmi dotyczą więc m.in. odpowiedniego zachowania podczas jazdy samochodem, znaków i sygnałów drogowych czy zasad prawidłowego poruszania się pieszych. Scenariusze przeznaczone dla młodzieży skupiają się m.in. na kwestii jazdy na suwak, tworzenia korytarza życia oraz skutków nadmiernej prędkości na drodze czy też rozkojarzenia spowodowanego używaniem telefonu komórkowego.

Nauka poprzez zabawę

Dla odpowiedniego przyswojenia wiedzy niezwykle istotna jest forma, w jakiej jest ona przekazywana. Dlatego przygotowane scenariusze lekcji wzbogacone zostały o krzyżówki, quizy i kalambury edukacyjne, które pozwolą uczniom poznać zasady BRD i jednocześnie miło spędzić czas. Wszystkie materiały są dostępne na stronie internetowej GDDKiA, tak aby każdy mógł w dowolnym momencie z nich skorzystać. Materiały będą też wykorzystywane przez pracowników GDDKiA uczestniczących w wydarzeniach z zakresu BRD.

Czego Jaś się nie nauczy…

Odpowiednich zachowań w ruchu drogowym należy się uczyć już od najmłodszych lat. Dzieci i młodzież są zarówno pieszymi i rowerzystami, jak i potencjalnie przyszłymi kierowcami. Dziecko – pasażer, świadome tego, jak należy zachowywać się na drodze, może być później również znakomitym edukatorem dla dorosłych kierowców, których nawyki za kierownicą nie zawsze są dobre.

GDDKiA zachęca do korzystania z przygotowanych materiałów i ich szerokiego udostępniania. Mogą być wykorzystywane zarówno przez nauczycieli podczas prowadzonych zajęć, jak i indywidualnie przez rodziców, chcących nauczyć swoje dzieci podstawowych zasad w ruchu drogowym. Razem możemy poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Bezpieczeństwo to nasz priorytet

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego to jedno z głównych zadań GDDKiA. Dlatego też co roku prowadzimy kontrole stanu BRD na całej sieci dróg krajowych. Dzięki temu identyfikujemy zagrożenia i źródła zagrożeń dla użytkowników dróg, a następnie wdrażamy środki zaradcze. Nasze działania ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa nie tylko kierowców, ale także pieszych czy rowerzystów.

Realizujemy też rządowy Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024, który został przyjęty przez Radę Ministrów 23 lutego 2021 r. Jest on pierwszym samodzielnym programem wieloletnim z obszaru infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego na tak dużą skalę. Jego głównym celem jest poprawa BRD na drogach krajowych w zarządzie GDDKiA, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony pieszych. Łączna wartość inwestycji z tego programu to 2,5 mld zł.

W październiku 2021 r. z inicjatywy GDDKiA powołane zostało Forum organizacji ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do udziału w jego pracach zaprosiliśmy m.in. zarządców dróg wszystkich kategorii.

GDDKiA zaprasza do współpracy

W ramach promowania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, regularnie organizujemy spotkania edukacyjne dla najmłodszych. Przedszkola i szkoły zainteresowane przeprowadzeniem zajęć – stacjonarnie lub online – zapraszamy do kontaktu.

Źródło informacji: GDDKiA

 


Source link

Leave a Comment