imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Gdziekolwiek poza świat. Lato specific. Część 2: odkryj nieznane i poznaj magię sztuki

Galeria-Kaplica.-Fot.-Szymon-Wykrota.jpg


Galeria Kaplica – Fot. Szymon Wykrota

„Gdziekolwiek poza świat. Lato specific. Część 2”: to cykl wystaw, dla których punktem wyjścia był tytułowy wiersz Charles’a Baudelaire’a z tomu Paryski splin, w którym wybrzmiewa poczucie alienacji w wielkim mieście, przesytu i anonimowości w tłumie.

Głównymi bohaterami tej odsłony są osoby artystyczne z Islandii: Eva Ísleifs, Helgi Þórsson i Ragnar Kjartansson. Ich dzieła, pełne emocji i zaskakujących perspektyw, prowadzą nas przez nieoczywiste ścieżki interpretacji i budzą refleksje nad otaczającą nas rzeczywistością.

Eva Ísleifs poszukuje w otaczającej ją rzeczywistości drugiego dna, stawia znak zapytania tam, gdzie wszystko wydaje się racjonalne i oczywiste. Oroński park zainspirował artystkę do stworzenia dzieła „Druga natura”, które opowiada o ludzkiej chęci wykreowania utopijnego raju – sztucznego środowiska stworzonego z wybranych elementów przyrody, pozbawionego dzikich aspektów.

Helgi Þórsson na podstawie starej fotografii przywołuje świat snów i fantastycznych wierzeń.

„Leśni Ludzie” to nie tylko rzeźba, ale swoisty performance, w którym artysta bawi się percepcją widza i granicami między rzeczywistością a iluzją. Ta ekspresyjna, wykonana w szkicowy sposób, rzeźba wchodzi w bezpośredni dialog ze zwiedzającymi. Nawiązuje z nimi nieoczekiwany kontakt, budząc niepokój i poczucie bycia obserwowanym przez obcego.

Ragnar Kjartansson nadaje swojej pracy nieoczywisty tytuł – „Bóg”. Tym samym przenosi nas w świat ponadnaturalny; zanurzamy się w obecności potężniejszej niż człowiek. Znajdujemy się przy tym w historycznej kaplicy, która służyła mieszkańcom orońskiej wsi jako kościół. Im dłużej wsłuchujemy się w śpiewane słowa, tym większy ogarnia nas smutek. Odczuwamy wewnętrzny rozłam pomiędzy pięknem a bólem istnienia.

W performansie przygotowanym dla CRP, artysta uczynił swój „przebieg życia” głównym bohaterem. Stawia jednak widzów – a przede wszystkim siebie – w sytuacji mało komfortowej, a mianowicie ogłasza, że nie ma pomysłu na swój występ. Próbuje przy tym nadrabiać tę „indolencję” poprzez prezentację swojego świetnego CV, które zapisał, niczym sumeryjski skryba, na glinianych tabliczkach.

Kuratorka: Paulina Kuhn
Wystawa będzie prezentowana do 21 lipca 2027
Galeria Kaplica, Park Rzeźby

Źródło informacji: Centrum rzeźby polskiej w Orońsku


Source link

Leave a Comment