imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Gdzie mogę wykonać test na koronawirusa? – Wolna Polska – Wiadomości

29aa62053a5dc7744b0f9be154db093f


Pandemia koronawirusa, która wybuchła na wiosnę 2020 roku bez wątpienia zmieniła świat, w jakim żyjemy. Wyjątkowo groźny patogen SARS-CoV-2 dociera do coraz większej liczby osób, a biorąc pod uwagę jego potencjalnie śmiercionośne symptomy, takie jak niewydolność oddechowa, nie dziwi fakt, że coraz więcej osób chce wykonać test na koronawirusa.

W jakich placówkach można wykonać test na obecność SARS-CoV-2?

Po pierwsze, należy zacząć od tego, że osoba, która podejrzewa u siebie infekcję, powinna niezwłocznie odizolować się od innych, a w szczególności od ludzi z chorobami współistniejącym czy seniorów, gdyż jest to najlepsza metoda, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Następnie, istnieje kilka możliwości zgłoszenia chęci wykonania testu. Ministerstwo Zdrowia zachęca, aby pacjenci zgłaszali się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, telefonicznie lub osobiście, celem wykonania testu.

Warto tutaj zaznaczyć, że stacje nie przeprowadzają testów w swoich budynkach, a jedynie odsyłają pacjentów do specjalnych placówek. W większości miast w Polsce test na koronawirusa można wykonać w szpitalu lub jego bezpośredniej okolicy, w specjalnie ustawionych namiotach.

Jakie symptomy są charakterystyczne dla infekcji koronawirusem?

Niestety, koronawirus objawia się poprzez wysoce niespecyficzne symptomy, które mogą być powiązane z innymi chorobami, takimi jak grypa czy zwykłe przeziębienie. Niemniej jednak, Ministerstwo Zdrowia apeluje, by każdy, kto obserwuje u siebie objawy takie jak: gorączka (powyżej 38 stopni), duszność i kłopoty z oddychaniem, ból mięśni i ogólne zmęczenie niezwłocznie powiadomił o tym najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną.

Uważne obserwowanie swojego samopoczucia oraz brak ignorancji w stosunku do tych objawów to kluczowe zachowania, które każdy, kto podejrzewa u siebie infekcję, powinien podjąć. Warto podkreślić, że całkowita utrata węchu i smaku zdaje się wysoce charakterystycznym objawem, który pojawia się u znacznej większości zakażonych.

Czy można wykonać test na COVID-19 prywatnie?

Mówiąc krótko — tak, test na koronawirusa można wykonać prywatnie. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że nie każdy prywatny test jest identyczny z tym wykonywanym z polecenia sanepidu. Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zlecają test wykonywany metodą PCR, który według Światowej Organizacji Zdrowia został okrzyknięty jako najbardziej wiarygodny.

Taki test jest niestety najdroższy, gdyż jego ceny prywatnie zaczynają się od około 550 złotych. Na stronie Ministerstwa Zdrowia dostępna jest stale aktualizowana lista laboratoriów, które wykonują test metodą PCR. Zdecydowana większość z nich jest zaangażowana w komercyjne wykonywanie testów, gdzie niepotrzebne jest zlecenie od lekarza rodzinnego czy regionalnej stacji Sanepidu.

W miastach takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Katowice, Kielce, Wrocław czy Poznań stale funkcjonuje kilkanaście placówek, które wykonują testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 prywatnie, po uiszczeniu sprecyzowanej opłaty.

 


Source link

Leave a Comment