Od czwartku wprowadzony zostanie zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu
Od czwartku zostanie wprowadzony czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów wokół terminalu LNG w Świnoujściu – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Informację dotyczącą zakazu przebywania wokół gazportu opublikował szef MSWiA Mariusz Kamiński na Twitterze.
“Na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Wojewoda Zachodniopomorski wprowadzi od 13 kwietnia 2023 roku czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu” – czytamy w komunikacie.
Świnoujście: Wprowadzono zakaz przebywania wokół terminalu LNG
W oświadczeniu zaznaczono, że w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. “W oparciu o rekomendacje służb podejmowane są działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne” – napisano.
“W gazoporcie w Świnoujściu odbierany jest gaz ziemny, w ilości odpowiadającej ok. 30 proc. krajowego zużycia. Obiekt ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polaków” – podkreślił Mariusz Kamiński.
Strategiczna inwestycja w Polsce. Wskazano na działania Rosji
Szef MSWiA zwrócił uwagę na doświadczenia ostatnich miesięcy czyli uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Miały one przygotowywać akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.
“Wymusza to podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu polskiemu i Polakom. Mając na uwadze powyższe, poleciłem Wojewodzie Zachodniopomorskiemu podjęcie pilnych działań, które zminimalizują powstałe niedogodności” – podsumowano w komunikacie.
ZOBACZ: Ze Świnoujścia wyjechało już 5 tysięcy cystern z gazem LNG
Budowa terminalu LNG uznana została przez Radę Ministrów za inwestycję strategiczną dla całego kraju. Terminal umożliwia odbiór gazu drogą morską z dowolnego kierunku na świecie.
Obecna zdolność przeładunkowa obiektu wynosi 5 mld normalnych metrów sześciennych rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 tys. metrów sześciennych każdy.
jkm/polsatnews.pl
Czytaj więcej