Fot. PAP/M.Kmieciński (1)
GAZ-SYSTEM inwestuje co roku kilka miliardów złotych w nową infrastrukturę do przesyłu gazu, na którą składają się gazociągi, tłocznie i inne obiekty naziemne. „Podłączamy gaz w miejscach, gdzie są przedsiębiorcy i duzi konsumenci, bo tam, gdzie jest możliwość jego poboru, tam są inwestycje” – mówił Marcin Chludziński, prezes GAZ-SYSTEM podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
Prezes Chludziński, biorący udział w debacie „Wyzwania, z którymi zmaga się polska gospodarka w kontekście napaści Rosji na Ukrainę”, otwierającej Forum Wizja Rozwoju, stwierdził, że wieloletnie działania systemowe, opierające się na dywersyfikacji źródeł gazu sprawiły, że w odróżnieniu od innych krajów UE pod względem dostaw gazu jesteśmy zabezpieczeni.
„Wiele państw w Europie zapomniało o tym, że to, z jakiego paliwa korzystają, od którego dostawcy są zależni i czy jest dostępna alternatywa, determinuje bezpieczeństwo przemysłowe i systemowe. W Polsce o tym nie zapomniano. Dlatego mamy unikalną sytuację związaną z możliwością dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i jeśli jeden kierunek nie zadziała, możemy importować gaz z innych kierunków” – podkreślił Marcin Chludziński.
Dodał, że Polska staje się hubem gazowym w Europie Środkowo-Wschodniej. GAZ-SYSTEM zarządza magistralami gazowymi i połączeniami z innymi krajami: Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą i Litwą, jak również terminalem LNG w Świnoujściu oraz Baltic Pipe, łączącym Polskę z Danią, a w Gdańsku planowana jest budowa terminala pływającej LNG czyli jednostki FSRU.
Krajowy system przesyłowy, którego właścicielem jest spółka GAZ-SYSTEM to niemal 12 tys. km sieci z 69 punktami wejścia i 875 wyjścia, którymi w 2022 r. popłynęło niemal 17 mld m3 gazu. Spółka przesyła już gaz do dużych odbiorców takich jak Elektrociepłownia na Żeraniu czy „Czechnica” pod Wrocławiem.
„W fazie końcowej jest przyłączenie do elektrowni Dolna Odra, przygotowujemy się do nowego gazowego pierścienia warszawskiego i przyłączenia EC Siekierek i Kawęczyna do sieci przesyłowej. Przed nami także podłączenie Ostrołęki i Rybnika” – powiedział prezes Chludziński.
Do 2027 r. GAZ-SYSTEM zamierza połączyć gazociąg jamalski (SGT) o długości wynosi 684 km z krajowym systemem przesyłowym. Posłuży temu budowa kolejnych punktów wyjścia w Lwówku, Zambrowie, Ciechanowie, Wydartowie i Długiej Goślinie.
W opinii prezesa GAZ-SYSTEM trudno jest jednak prognozować przyszłość na rynku gazowym w sytuacji wielu niewiadomych, wynikających m.in. z dalszego przebiegu wojny na Ukrainie czy w kontekście popytu na gaz w Chinach.
„Nie można zapominać, że działamy w warunkach quasi wojennych. Gaz jest w tej chwili dostępny i znacznie tańszy niż w zeszłym roku – to dobry wskaźnik dla gospodarki, bo można taniej produkować czy ogrzać dom – tyle że nie działamy w warunkach przewidywalnych. Ale ponieważ my Polacy wyróżniamy się zwinnością w działaniu i szybką zdolnością adaptacji, umiemy się w tej zmienności odnaleźć i zapewnić sobie bezpieczeństwo” – zaznaczył.
Prezes Chludziński podkreślił, że na drodze do zielonej transformacji gaz jest paliwem przejściowym. Wskazał, że szacuje się, że w ciągu 10 lat rynek gazu w Europie będzie rósł wolniej, ale jednak będzie to ok. 3 proc. rocznie. Należy pamiętać, że rynek gazu to również nowe paliwa – biometan i wodór.
„Trzeba się przygotować do transmisji tych nowych gazów, do mieszania ich ze standardowym gazem ziemnym, bo to daje nam możliwość uzyskiwania zielonych certyfikatów. W dalszej perspektywie infrastruktura gazowa zostanie wykorzystana do wychwytywania, przesyłu i magazynowania CO2, co jest istotne dla przemysłów ciężkich i konkurencyjności. Badamy nowe obszary działalności i chcemy się tym w przyszłości zajmować w kontekście rozwoju strategicznego spółki” – zaznaczył.
6. Forum Wizja Rozwoju, miejsce dyskusji i szukania rozwiązań dotyczących przyszłości Polski, odbyło się w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
Źródło informacji: PAP MediaRoom