imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Fundusze unijne dla powiatów z północnej Wielkopolski

Czarnkow-UMWW.jpg


Fot. UMWW

Trzy powiaty z północnej Wielkopolski, korzystając z Funduszy Europejskich, przeprowadzą termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej oraz doposażą szpitale w sprzęt. Z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 władze regionu wyasygnowały na te cele 9 mln zł.

Fundusze unijne trafią do Czarnkowa, Obornik oraz Chodzieży. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, który podpisał umowy z lokalnymi władzami, przypomniał, że termomodernizacja ma do spełnienia dwa zadania. To z jednej strony oszczędność energii, a z drugiej inwestycja w ochronę klimatu, która obecnie jest tematem numer jeden w Unii Europejskiej.

Odnosząc się do kierowania unijnych środków na potrzeby szpitali, Woźniak argumentował, że trzeba spróbować nadrobić zaległości po pandemii.

„To był okres ogromnego zaangażowania kadry, jak i intensywnej eksploatacji sprzętu, stąd pojawił się dodatkowy instrument unijny, by te luki zabezpieczyć. Cieszy mnie fakt, że pieniądze trafią także do szpitali powiatowych, których sytuacja nie jest łatwa, dlatego każdy pieniądz, który poprawi jakość świadczeń, jest w tych placówkach oczekiwany i pożądany” – dodał.

Dzięki instrumentowi REACT-EU, który jest odpowiedzią Komisji Europejskiej na skutki pandemii COVID-19, szpital w Czarnkowie otrzyma ponad 1,7 mln zł dofinansowania, które pozwolą na zakup sprzętu medycznego na oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz oddział pediatryczny. Szpital w Obornikach, dzięki prawie 1,7 mln dotacji, będzie mógł zakupić nowoczesną aparaturę na oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz oddział wewnętrzny, a także sprzęt dla ratownictwa medycznego. Z kolei 1,6 mln trafi do szpitala powiatowego w Chodzieży, który zakupi m.in. stół operacyjny ortopedyczny czy aparat do laseroterapii.

Umowy na termomodernizacje – to 2 mln zł z WRPO 2014-2020 dla budynków Zespół Szkół w Objezierzu i Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku oraz ponad 1,6 mln zł dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Różnowie.

Oborniki już kolejny raz korzystają z Funduszy Europejskich. Właśnie zakończono tam rozbudowę Zespołu Szkół im. T. Kutrzeby, na którą w lipcu 2021 roku powiat obornicki otrzymał 4,2 mln zł unijnego wsparcia w ramach WPRO 2014-2020.

„Dziś zaczyna się nowy rozdział dla szkolnictwa branżowego w powiecie obornickim. To będzie impuls do jeszcze lepszego przygotowania zawodowego przyszłych pracowników” – cieszy się Zofia Kotecka, Starosta Obornicka. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Source link

Leave a Comment