imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Fundusze na modernizację kolejnego odcinka regionalnej trasy

droga-527-UMWWM.JPG


Fot. UMWW-M

Blisko 70 mln zł z Funduszy Europejskich skierował samorząd województwa warmińsko-mazurskiego na modernizację drogi wojewódzkiej nr 527. To strategiczna trasa dla zachodniej części regionu; prowadzi z Olsztyna przez Łuktę, Morąg, Pasłęk, Kwietniewo do granicy z woj. pomorskim.

Modernizacja obejmie dwa odcinki drogi pomiędzy Morągiem i Łuktą, w sumie prawie 12 km. Na wzmocnionym podłożu położone będą nowe nawierzchnie, przebudowane zostaną skrzyżowania, chodniki, ścieżki rowerowe i przejścia dla pieszych, powstaną miejsca postojowe i zatoki autobusowe.

Jak tłumaczy marszałek Gustaw Marek Brzezin, jeżeli chodzi o inwestycje drogowe w regionie, to samorząd województwa jest bardzo konsekwentny.

„Nie budujemy po dwa czy trzy kilometry w różnych zakątkach naszego regionu, ale podchodzimy do poszczególnych modernizacji kompleksowo. I to tak, by nasze dzieci nie musiały po nas poprawiać. Droga wojewódzka 527 zostanie wyremontowana praktycznie na całej jej długości. Co więcej, na niektórych odcinkach jest wybudowana na nowo. Dzięki tej inwestycji połączymy stolicę regionu z drogą krajową S7 oraz z granicą województwa pomorskiego” – dodaje.

Modernizacja odcinka Morąg-Łukta dofinansowana została ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 89,3 mln zł. Unijne dofinansowanie to kwota blisko 70 mln zł. Wsparcie z budżetu państwa to 8,1 mln zł, a z budżetu samorządu województwa – ponad 10 mln zł. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na połowę listopada 2023 roku.

Obecnie, z udziałem Funduszy Europejskich na lata 2014-2020, na ukończeniu jest modernizacja drogi wojewódzkiej 527 na odcinkach Olsztyn – Łukta oraz granica województwa – Kwietniewo. Z kolei nowy już program regionalny na lata 2021-2027 przewiduje budowę, prowadzonej w śladzie drogi wojewódzkiej 527, ulicy Nowobałtyckiej w Olsztynie.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 


Source link

Leave a Comment